Iamsterdam adlı şehir pazarlama şirketi, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan üretilen bir ayakkabı tasarladı.

Sakız çiğnemek neredeyse tüm dünyada popüler bir vakit geçirme eylemi. Ancak işimiz bittikten sonra sakız problem yaratmaktan başka bir işe yaramıyor. Sakızı yere atan insanlar, yüzünden sokakların kirlenmesi önemli bir sorun. Iamsterdam adlı şehir pazarlama şirketi, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, sakızdan kaynaklanan atık miktarını ve kirliliği azaltmak için iş birliği yaptı ve geri dönüştürülmüş sakızdan üretilen bir ayakkabı tasarladı. Gumshoe (sakız ayakkabı) olarak adlandırılan ürünün tabanı, Gumdrop tarafından üretilen (Gum-Tec adı verilen) geri dönüştürülebilir bileşenlerden oluşuyor. Bu bileşenlerin yüzde 20’si sakızdan üretiliyor.

1 kilo sakızdan 4 çift ayakkabı

Gumdrop’ta yönetici ve tasarımcı olarak çalışan Anna Bullus, “Sakızın sentetik kauçuktan üretildiğini keşfettik. Bu bileşenleri ayrıştırmak suretiyle yeni bir kauçuk türü elde ettik.” diyor. Projeye göre her yıl bin 500 ton sakız Amsterdam kaldırımlarına atılıyor. Bunları temizlemek de şehre milyonlarca Dolar’a mâl oluyor. Projede yaklaşık 1 kg sakızdan, 4 çift ayakkabı üretiliyor.

Geri dönüştürülüp kullanılan sakızlar Amsterdam sokaklarından toplanıyor. Gum-Tec bileşenleri granül halinde üretildikten sonra ayakkabı tabanı haline getiriliyor. Ayakkabının tabanında Amsterdam şehrinin bir haritası da bulunuyor. İş birliği adına konuşan sözcü Jonathan Van Loon “İnsanları bu sorun hakkında bilinçlendirmenin yollarını aramaya başlamıştık. Hiç kimsenin umursamadığı bir şeyden gerçek bir ürün üretme fikri böyle ortaya çıktı.” şeklinde konuştu. Van Loon bileşenlerin gerçek kauçuk kadar güçlü olduğunu hatta sakız gibi koktuğunu ama sakız gibi yapışkan olmadığını söyledi.

Amaç geri dönüşümü yaygınlaştırmak

Gumshoe projesi, ürettikleri ayakkabıların, sakızdan üretilen ilk ayakkabılar olduğunu belirtiyor. Tabanın dışında ayakkabının geri kalan bölümleri deriden üretiliyor. İş birliği katılımcıları, ayakkabıları alanların ihtiyaç duyduklarında ayakkabı tabanın belirli bir ücret karşılığında geri dönüştürüp değiştirebilmesini sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Projenin başka büyük şehirlere de yayılması hedefleniyor. İnsanların sakızdan kurtulmak için kullanabileceği kolay ve sürdürülebilir yöntemler sunulmaya çalışılıyor.

Ayakkabılar balonlu sakız pembesi ya da siyah ve kırmızı renklerde üretiliyor. Haziran’da satışa sunulacak ayakkabıların fiyatı 190 Avro ( yaklaşık 950 Lira ) olacak.

 

 

 

Kaynak: The Verge

https://www.dunyahalleri.com/sakizinizi-yere-atmayin-ayaginiza-giyin/