İdrar Renginizin Sağlığınız Açısından Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?

1 . Açık sarı renkli idrar

Sağlıklı bir bireyin idrarı açık sarı ve hatta transparandır. Dengeli ve yeterli miktarda su alan bireyin idrarının taşıdığı ürolobinlerin seyrelmesi sonucu idrarı açık sarı renkte olur. Eğer idrar renginiz açık sarı ise bu sağlıklı bir süzülümün göstergesidir.

2 . Çok açık sarı renkli idrar

Açık sarı renk sağlık için iyidir ancak beyaza yakın sarı idrar aşırı su tükettiğinizin delilidir veya vücudunuzdaki alkol oranı artmış demektir. Su tüketmek genel olarak faydalıdır ancak her şeyde olduğu gibi bununda fazlası böbrekleriniz için zararlı olabilir. Sık sık tuvalete gitmek zorunda hissediyorsanız bu aşırı sıvıyı sindiremediğinizi gösterir.

3 . Koyu sarı idrar

Su içme alışkanlığı olmayan kişiler sürekli bu idrar rengi ile karşılaşır. Bu durum böbrekler için hiçte iyi değildir. Ayrıca bu renk idrara sahip kişiler yoğun olarak baş ağrısından da şikayet edebilirler. Eğer idrar renginiz koyu sarı renkteyse su tüketiminizi arttırın. Günde en az 3 litre su tüketin.

4 . Kahverengi idrar

Baklagillerin(mercimek vs.) çok tüketimi veya bazı ilaçlar kahverengi idrara sebep olabilir. Ancak aşırı ve beklenmedik durumlarda kahverengi renk idrarınızda safra olduğu anlamına gelir ve karaciğer problemlerine işaret eder. Böyle bir durumda doktora danışmanız faydalı olacaktır.

5 . Puslu İdrar

Genellikle idrarda bulunan fosfattan dolayı idrar puslu olur. Bu durum böbrek taşına işaret ediyor olabilir. Ağrıyla eş zamanlı olarak bu durumdan mustaripseniz doktora danışmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Ayrıca uzun süreli puslu idrar, idrar yolları enfeksiyonuna da işaret ediyor olabilir.

6 . Pembe ve kırmızı idrar

Yaban mersini, pancar veya diğer kırmızı yiyeceklerin tüketimi idrarınızı kırmızı veya pembe renge çevirebilir. Bunların yanı sıra aşırı egzersiz veya enfeksiyon sonucu da kırmızı veya pembe renkli idrar görmeniz gayet olasıdır.

Ancak idrarınız 24 saat içerisinde normal rengine dönmüyorsa hastaneye başvurmalısınız. Hemen paniğe kapılmanın bir lüzumu yok ancak aşırı durumlarda pembe veya kırmızı idrar rengi böbrek kanseri, büyümüş prostat veya safra kesesi taşı gibi hastalıkların göstergesi olabilir.

7 . Köpüklü idrar

Genellikle zararsız bir durumdur. Eğer renginde göze batan herhangi bir farklılık yoksa bu durum bir sağlık sorununa işaret etmez sadece idrarınız fazla köpüklü ise gereğinden fazla protein tükettiğinize ve vücutta protein fazlasına sahip olduğunuza işaret eder.