Siz Hangisisiniz?

Bir zamanlar her şeyden sürekli şikâyet eden bir genç kız vardı ve sürekli yakınma durumundaydı. Genç kızın bu yakınmaları karşısında aşçı olan babası bir ders vermeye karar verdi.

Mutfağına götürdü, 3 ayrı cezveyi su ile doldurdu. Birine patates, diğerine yumurta, bir diğerine ise kahve çekirdeklerini koyup kaynatmaya başladı. Tek kelime etmedi, kızı hiç bir şey anlamadan izledi fakat sabırsızca sızlanmaya başladı, babası yanıtlamadı, 20 dk. sonra ocağı kapattı, patatesi bir tabağa, yumurtayı başka bir tabağa koydu, kahveyi bir fincana boşalttı.

Kızına dönerek sordu “Ne görüyorsun?”

Kızı alayla “Patates, yumurta ve kahve” dedi.

“Daha yakından bak” dedi baba, “patatese dokun”.

Denileni yaptı ve patatesin yumuşamış olduğunu söyledi.

“Aynı şekilde yumurtayı da incele” dedi baba.

Kız kabuğunu soyduğu yumurtanın katılaştığını gördü.

“Kahveden bir yudum al” dedi baba.

Kahveyi yudumlayan kızın yüzüne bir gülümseme yayıldı. “Mmmmmm.”

“Bütün bunlar ne anlama geliyor Baba?”

Babası patatesin de yumurtanın da kahve çekirdeklerinin de aynı sıkıntıyı paylaştıklarını, fakat her birinin farklı tepkiler verdiklerini söyledi.

Patates daha önce daha sert ve tavizsiz görünürken, kaynar suda yumuşamış ve güçten düşmüştü.

Yumurta çok kırılgandı ve içindeki maddeyi koruyordu, fakat kaynar suda kalınca yumurtanın içi sertleşmiş ve katılaşmıştı.

Ancak kahve çekirdekleri bambaşkaydı,  kendileri değiştikleri gibi suyu da değiştirmişlerdi ve ortaya tamamen yeni bir şey çıkmıştı.

“Sen hangisisin” dedi kızına, “bir sıkıntıya düşünce patates gibi yumuşayıp ezilecek misin, yumurta gibi kalbini mi katılaştıracaksın, yoksa kahve çekirdekleri gibi, başına gelen her olayın duygularını olgunlaştırmasına ve hayatına ayrı bir tat vermesine izin mi vereceksin?”