Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek, yoksa aslana yem olacaktır.

Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek, yoksa açlıktan ölecektir.

İster aslan olun, ister ceylan, hiç önemi yok… Yeter ki güneş doğduğunda bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin.

Çünkü eğer aslansanız ve en yavaş koşan ceylanı bir önceki gün yakalamışsanız ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz, bilmelisiniz ki artık en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır. O halde düne göre hızınızı arttırmanız gerekmektedir.

Yok eğer ceylansanız ve henüz aslana yem olmamışsanız, hızınızı düne göre arttırmalısınız. Çünkü sıra size gelmiş olabilir.

SİYASETTE DE BÖYLE DEĞİL Mİ

Eğer bugün seçmen iseniz; dünden daha iyi bir hayatınız, dünden daha güçlü, daha güzel bir ülkeniz olması için, her seçim bir önceki seçimden daha zeki, daha akıllı, daha dinamik, daha üretken, daha yetkin, daha ehliyetli, daha liyakatli, insani ve ahlâki değerleri daha yüksek adayları seçmek zorundasınız. Yoksa ülkeniz, diğer ülkelere yem olur gider ki tarihte yem olan devletin de, yem olunan devletin de en çok örneğini, iki tarafta da en çok bulunmuş olan Türkler görmüştür.

Eğer bugün siyasetçi olarak, iktidar iseniz iktidarda kalmak için, muhalefet iseniz iktidar olmak için her gün bir önceki günden daha zeki, daha akıllı, daha dinamik, daha üretken, daha yetkin, daha ehliyetli, daha liyakatli, insani ve ahlâki değerleri daha yüksek olmak zorundasınız. Yoksa ülkeniz, diğer ülkelere yem olur gider ki tarihte yem olan devletin de, yem olunan devletin de en çok örneğini, iki tarafta da en çok bulunmuş olan Türkler görmüştür.

Neyse ki biz de zaten hep böyle davranan bir milletiz. Yoksa tarihimiz boyunca bir sürü devlet kurmuş, devlet olmayı beceremeyip, hepsini yıkmış, sonra da bununla övünen bir millet olmuş olacaktık.

Hadi yolumuz açık olsun, rast gele…

 

yücel binici