Biz, büyük İstanbul Depremini beklerken önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşeceği endişesi yaşıyoruz ama belki de aynı 30 yıl içerisinde bütün medeniyetimiz çökecek.

Nasıl mı?..

Konu ile ilgisi olan herkesin tahmin ettiği şekilde elbette. İnsanlığın sonuna dair uyarıda bulunanlar kervanına katılan Martinez bakın neler söylüyor.

Eski Facebook yöneticilerinden Antonio Garcia Martinez’e göre robot ve yapay zeka alanındaki gelişmelerden ötürü önümüzdeki 30 yıllık süreçte insanların neredeyse tamamı işsiz kalacak.

Teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi’nden ayrılarak Seattle yakınlarındaki ıssız sayılabilecek bir adada yaptırdığı korunaklı malikanesinde yaşamaya başlayan Martinez, Silikon Vadisi’nde gördüklerinin onu korkuttuğunu ve kaçınılmaz sonu şimdiden gördüğünü söylüyor. “10 yıl sonra dünyanın nasıl bir yer olacağını biliyorum ve şu an size hayal gibi gelen birçok şeyin zaten test edildiğine ve yakında gerçek olacağına emin olabilirsiniz” diyen Martinez’e göre medeniyetin büyük bir kısmının yok olma sebebi ise işsiz kalan insanların ayaklanması olacak.

 “İşlerin çirkinleşeceğinden emin olabilirsiniz.” diyen Martinez’e göre teknoloji ve politika şuan bir yarış halinde ve teknoloji açık ara farkla önde. “Bugün geliştirilen teknolojilerin denetlenmesi konusunda hiçbir devlet yöneticisinin en ufak fikri yok, çünkü ne ile karşı karşıya olduklarını dahi bilmiyorlar.” şeklinde konuşan Martinez’e göre eğer yapay zeka ve robot teknolojileri konusunda yeterli önlemler alınmazsa, geleceğin para birimi “kurşun” olacak.

 “Sadece ABD’de 300 milyon silah var. Bu da neredeyse kişi başına bir silah düşüyor demek. Bu silahların büyük kısmı da ekonomik açıdan avantajlı konumlarını yitiren kişilerin elinde.” Diten Martinez, işini bırakarak kendine korunaklı bir alan oluşturan tek Silikon Vadisi yöneticisi olmadığını dile getiriyor. “Benim gördüklerimi gören ve inzivaya çekilen birçok yönetici var ve hepsi geleceğin neye benzeyeceğini biliyorlar.” diyor.

Bu konudaki en üst düzey tartışma ise, Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg ve Uzay projeleriyle ünlü milyarder Elon Musk arasında gerçekleşti. Elon Musk’ın yapay zeka çalışmalarından korktuğunu ve denetim altına alınması gerektiğini söylemesi üzerine, Facebook üzerinden canlı yayın yapan Mark Zuckerberg, bu tavrı oldukça sorumsuz ve geri kafalı bulduğunu dile getirdi. Ardından Elon Musk bu konu ile ilgili bir twit atarak “Mark ile konuştum, bu konu hakkındaki bilgisi oldukça kısıtlı.” diyerek Mark Zuckerberg’in konu hakkında “bilgisiz” olmakla itham etti.

Bu konunun son zamanlarda özellikle bir kısım milyarderi rahatsız etmesinin altında, başka bir düşüncenin yattığını düşünen bir kesim de var. Jamie Bartlett’a göre Elon Musk gibi yapay zeka ve robot teknolojilerinden çekinen milyarderlerin asıl rahatsızlığı bu teknolojilerin bildiğimiz anlamdaki kapitalizm’in sonunu getirebileceği gerçeği. İnsanların işlerini kaçınılmaz olarak kaybedeceğini ancak, robotlar sayesinde, tarım, hayvancılık, inşaat, sağlık gibi sektörlerin gelişerek insanlara bedava yiyecek, barınma ve sağlık hizmeti vereceğini ve zengin ile fakir arasındaki uçurumun kapanacağını söyleyen Bartlett’a göre Silikon Vadisi’nin gizli ajandası Kapitalizm’i ortadan kaldırmak olabilir.