Bilim insanları tarafından daha önce yapılan bir çalışmada insan beyninin iki ayrı ağ ile çalıştığını ortaya koymuştu. Bu ağlardan birisi empati sağlarken, diğer analitik düşünmeyi destekliyordu. Yeni yapılan bir çalışma bu çalışmayı doğrular nitelikte. Bilim insanları dindar olanların duygusal rezonansla hareket ettiğini, aksi kanıt sunulsa bile inançlarına sarılmaya devam ettiklerini ortaya koydu.

Çalışamaya katılan bireylerde duygusal rezonans sebebiyle inançların sürdürüldüğü tespit edildi. Ateist olan kişiler ise dine olumsuz bakıyor, çünkü bu kişilerin beyinleri analitik olarak çalışıyor. İnsanlarda iki beyin ağı bulunuyor bunlardan birisi empati, diğer ise analitik beyin ağıdır. Sağlıklı olan insanlarda bu beyin ağlarının ikisi arasında geçişler meydana gelir. Araştırmacılar tarafından sınırsız empatinin tehlikeli olabileceği ortaya kondu.

Dindar olan insanların zihinlerinde kanıtlar yanlış olduğunu ispatlasa bile düşüncelerine bağlı kalmayı sürdüren duyguların egemenliği bulunuyor.

Dindar olan insanların zihinlerinde kanıtlar yanlış olduğunu ispatlasa bile düşüncelerine bağlı kalmayı sürdüren duyguların egemenliği bulunuyor. Bunun yanı sıra militan ateistlerde ise din konusu tamamıyla olumsuz çünkü bu kişilerin beyinleri analitik şekilde çalışıyor.

İnsan beyninde bulunan iki farklı ağ birbiriyle sürekli gerilim içerisinde. Sağlıklı insanlar bu gerilimi atlatabilme yeteneğine sahipler. Sağlıklı olan kişiler düşünce süreçlerinde iki ağ arasında geçişi düşündükleri konuya bağlı olarak gerçekleştirebiliyor.

Aşırı dinci olan kişilerde empatik ağ egemen olurken, aşırı ateistlerde ise analitik ağ kuralları geçerli oluyor. Araştırma kapsamında dindarlar ile din karşıtlarına dair analiz yapılsa da bu farklı alanlara da uygulanabilir. Örneğin veganlar, vejateryanlar veya omnivorlar, beslenme alışkanlıklarıyla ilgili tavırlarını bu iki ağa göre belirliyorlar.

 

 

Kaynak:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4739224/Religious-people-emotional-not-think-logically.html