İnsanlar kendinden farklı diğer insanları “insan olarak görmemeye” yatkınmış. Örneğin bir araştırmada, öğrencilere bazı insanların fotoğraflarını gösterip beyin aktivitelerini ölçüyorlar. Evsiz veya bağımlılarının fotoğrafları gösterildiğinde öğrencilerde daha az nöral aktivite ölçülürken sporcu vs. gibi fotoğraflarda daha fazla nöral aktivite ölçülmüş.

Amerikalılar ve İngilizlerle yapılan bir araştırma ise, bu iki milletin Arapları ve Müslümanları insandan daha değersiz bir canlı olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Özellikle son zamanlardaki olaylardan sonra araştırma yapıldığında tüm Arapların yok edilmesi gibi ekstrem düşüncelere sahip insanlar da ortaya çıkmış.

Bu araştırma ise gençlerin yaşlıları “daha az insan” olarak gördüğünü gösteriyor.

İlginç bir araştırmaya göre ise; hem erkekler hem de kadınlar, sarhoş kadınları daha düşük seviye insan olarak görüyormuş.

Çocuklarla alakalı da çok enteresan şeyler var.

4-8 yaş arası çocuklarla yapılan bu araştırmada, çocuklara bazı hikayeler anlatılıyor. Örneğin, bir çocuk kardeşine elma almak için ağaca tırmanıp düşüyor. Başka bir çocuk ise birine elma fırlatmak için ağaca çıkıp düşüyor. Araştırmaya göre her ne kadar fazla olmasa da çocuklar “kötü amacı olan” çocuğun düşmesine seviniyor. “Başkalarının acısından zevk alma” yani schadenfreude, 4 yaşındaki çocuklarda dahi görülebiliyormuş.

Bu garip araştırmada ise, şempanzeler ve 6 yaşındaki 4 çocuk, antisosyal olduklarını öğrendikleri kuklanın cezalandırıldığını izlemek istemişler.

3 yaşından itibaren çocuklar sizin ona borçlu olup olmadığınızı hatırlayabiliyormuş. Örneğin sizinle daha önce oyuncağını paylaşan çocuk, başkaları yerine gelip sizden oyuncağınızı paylaşmanızı istiyor.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 4-6 yaş arası çocukların iyilik yapanın iyilik bulacağına yani karmaya inandığı ortaya çıkmış.

Bu araştırmaya göre ise, fakirlerin, tecavüz mağdurlarının, AİDS hastalığı olanların, uyuşturucu bağımlılığı olanların vs. kaderlerinin kendi suçları olduğunu düşünmeye yatkınmışız.

2014’te yapılan bu araştırmayagöre, deneklerden erkeklerin %67’si ve kadınların %25’i 15 dakika kendi kendine düşünmektense, kendine elektrik şoku vermeyi tercih etmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “İnsan Doğasının Berbat Yanlarını Ortaya Döken Az Bilinir Psikoloji Deneyleri” http://filoji.com/insan-dogasinin-berbat-yanlarini-ortaya-doken-az-bilinir-psikoloji-deneyleri/