Hissettikleri duygular insanlar için sanılandan daha önemlidir. İnsan zihni içerisinde bulunduğu ruh halini, o ruh halini birlikte yaşadığı kişiyle ilişkilendirme eğilimdedir. Bir kişi birlikte eğlendiği veya heyecan verici şeyler yaşadığı kişileri bu olaylarla ilişkilendirerek hatırlar. Örnek vermek gerekirse, etkilemek ve kendinize çekmek istediğiniz birisi varsa, onunla eğlenceli veya heyecan verici şeyler yapmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Böylelikle bilinçaltı düzeyde etkilemeye çalıştığınız kişi eğlence ve mutluluğu sizinle ilişkilendirecektir.

Bir grup içerisinde kimin kime ilgi gösterdiğini, kimin kimi etkilemeye çalıştığını veya kimin kimin sözünü dinlemeye daha eğilimli olduğunu tahmin etmenin çok basit bir yolu vardır. Grup içerisinde topluca gülünen anlarda kişileri fazla belli etmeden izlemeye çalışın. Tam bu toplu kahkaha anlarında, gülme esnasında veya sonrasında kimin kime baktığını fark etmeye çalışın. İnsanlar içgüdüsel olarak gülme anlarında etkilemeye çalıştıkları, onayını bekledikleri ya da yakın olma arzusu içinde oldukları kişilere anlık olarak bakış atarlar. Bu gözlem kimin kimin etkisi altında olduğunu tespit etmenin kolay bir yoludur.

Konuşurken cümlelerinizin sonuna “düşünüyorum”  veya “inanıyorum” gibi ek fiiller koymayın. Bu iki kelime karşınızdaki kişi üzerinde tedirgin ve onay ihtiyacı duyduğunuz izlenimini yaratacaktır. Aslında bakıldığında kimse bu şekilde konuşan birinin güvensiz olduğunu düşündüğünü söylemeyecektir. Ancak bilinçaltı düzeyde insanlar, sık sık “… olacağını düşünüyorum.” şeklinde cümleler kuran kişilere karşı tam bir güven hissi duyamazlar.

 

Tartışma esnasında gereğinden fazla sinirlenen ve kontrolden çıkmaya başlayan bir kişiyi sakinleştirmenin basit bir yolu vardır. Tartıştığınız kişiye yanaşmak ve kişisel alanının içine girmek. Örneğin tartıştığınız kişi karşı kanepede oturuyorsa gidip yanına oturabilir, ayakta iseniz, sırtına veya koluna hafifçe dokunabileceğiniz kadar yakınına yanaşabilirsiniz. Eğer bu şekilde 3-5 saniye telkin ederek konuşursanız, karşınızdaki kişi size sinirlenmiş olsa dahi yumuşayacaktır. Tabi tüm bu varsayımlar karşınızdaki kişinin aklı başında bir birey olduğu durumlarda geçerli. Ciddi psikolojik rahatsızlıklara sahip kişilerle mümkün olduğunca tartışmaktan kaçının.

İnsanlar istemsiz olarak sıcak ellere sahip kişilere karşı daha fazla güven duyma eğilimindedirler. Etkilemek istediğiniz bir insanla tokalaşma esnasında ellerinizin sıcak olmasına özellikle dikkat edin. Sıcak eller sağlıklı bir yapıya işaret ettiğinden bilinçaltı düzeyde karşınızdaki kişiye sizin sağlığı yerinde bir insan olduğunuzu düşündürecektir.

Özellikle bölünebilir şekilde olan bir yiyeceğinizi paylaşmak veya paylaşmayı teklif etmek karşınızdaki kişinin size farkına varmadan güven duymasını sağlayacaktır. Bu çok ilkel bir dürtüdür ve insanoğlunun eski atalarından genler aracılığıyla aktarılmış bir bilinçaltı öğesidir. Yemeğin çok kıt ve çok değerli olduğu en eski çağlarda küçük gruplar halinde yaşayan insanın ilk ataları sadece ama sadece çok güvendikleri kişilerle yiyeceklerini paylaşırlardı. Yemek paylaşma ve beraber yeme o dönemlerde büyük bir güven göstergesiydi.

Günümüzde yiyecek bol olsa bile, bu içgüdüsel durum tam olarak bilinçaltımızdan silinmiş vaziyette değildir. Bu size yakınlık duymasını istediğiniz kişiyle herhangi bir yiyeceğinizi paylaşmayı deneyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “Psikoloji Ve Bilinçaltı Meraklıları: İnsanları Hızlıca Okumanızı Sağlayacak 6 Yöntemi Kaçırmayın”

 http://filoji.com/psikoloji-ve-bilincalti-meraklilari-insanlari-hizlica-okumanizi-saglayacak-6-yontemi-kacirmayin/