FİLOZOFLARI ANLATAN 6 FİLM

1-Agora (2009)

Ekran Resmi 2016-08-04 22.33.36

O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan; ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia. Agora, onun öyküsünü anlatır.

2- Nietzsche Ağladığında (2007) When Nietzsche Wept

Ekran Resmi 2016-08-04 22.35.38

19. yüzyıl Viyana’sı… çok hoş ve alımlı bir kadın olan Lou Salome, dönemin meşhur doktoru Breuer’i ziyarete gelir ve henüz iki kitabı basılmış ve pek tanınmayan filozof Nietzsche ye yardım etmesi için rica da bulunur. Ona göre, Nietzsche’nin yaşamakta olduğu duygusal çöküntü nedeniyle, Avrupanın kültürel geleceği tehlikededir… Dr.Breuer ilk etapta bu teklife sıcak bakmamasına rağmen, Salome’un çekiciliğinden etkilenir ve teklifi kabul eder. Dr.Breuer in, Nietzsche ile tanışmasıyla hayatı değişecektir. çünkü bu adam, çok farklı fikirleri olan, sıra dışı biridir. Ve bir süre sonra, hasta ile doktorun yer değiştireceği diyaloglara gebe olacak bir tanışma olacaktır bu… Irvin D. Yalom’un aynı isimli, basıldığı 1992 senesinde çok ses getiren kurgu romanından uyarlanan bu filmde, Psikanalizin öncüsü Sigmund Freud’un gençliği ile de karşılaşıyoruz.

3- Socrates (1970)

Ekran Resmi 2016-08-04 22.39.01

Antik Çağ’ın en olaylı filozoflarından Sokrates’in yaşamından son beş yılı perdeye aktaran film, televizyon için çekilmiştir. Pek kimsenin bilmediği filmin yönetmen koltuğunda ise Roberto Rossellini oturuyor.

4- Kong Zi (2010)

Ekran Resmi 2016-08-04 22.43.00

Çin tarihinin en nüfuzlu ve etkili filozofu Konfüçyüs’ün hayat hikayesi. Hong Kong filmlerindeki gangster rolleriyle ikonlaşan Chow Yung Fat’ın başrolünde oynadığı film, hükümetin desteğiyle 22 milyon dolara çekildi.

5- Düşlerin Efendisi (2000) Quills

Ekran Resmi 2016-08-04 22.44.47

Doug Wright’ın ödüllü tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanan Quills, hayatının son 10 yılını hapis benzeri bir akıl hastanesinde geçiren Marquis De Sade’nin hikayesini anlatmakta. Sadizmin filozofu olan De Sade hastaneye kapatıldıktan sonra da her biri büyük tepki toplayacak yazılarını yazmayı sürdürür. De Sade’ın çekimine kapılan hastanenin çamaşırcısı genç Madeleine, De Sade’ın yazdığı metinleri gizlice hastane dışına dağıtmaktadır. Bu metinlerden biri olan Justine’I Napolyon okuyunca sinirlenir ve çok koyu bir muhafazakar olan Dr. Royer Collar’ı, de Sade’yi tedavi etmesi için hastaneye gönderir.

6- Tehlikeli İlişki (2011) A Dangerous Method

Ekran Resmi 2016-08-04 22.48.21

David Cronenberg’in yönettiği A Dangerous Method, senaryoyu da yazan Christopher Hampton’ın The Talking Cure adlı oyunundan beyazperdeye uyarlandı. Viggo Mortensen Keira Knightley ve Michael Fassbender gibi yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, 1904 yılında geçiyor ve psikolojinin iki büyük öncüsü Sigmund Freud ile öğrencisi Carl Jung’un ilişkisini ve bu iki büyük ismin aralarındaki dostluğun nasıl bozulduğunu anlatıyor.