Balıkçı ve Kaplumbağa Efsanesi

Yıllar önce Japonya’nın küçük bir sahil kasabasında Urashima adında mütevazı bir balıkçı, yaşıyordu. Bir gün balık tutmakla geçen uzun bir günün ardından, bir grup çocuğun sahil kenarında bir kaplumbağaya kötü muamele ettiğini gözlemledi. Davranışlarından dolayı onları kınadı ve kaplumbağanın serbest bırakılmasını sağlamak için onlara bir miktar para verdi. Bunu yaparken de hiç çekinmedi. Hiç utanmadı.

Hayvan özgür kaldığında, Urashima onun denize dönmesine yardım etti. Ertesi gün açık denizlerde balık tutarken adını haykıran bir ses duydu. Bu sesin kaynağını aradığında, sesin bir gün önce salıverdiği kaplumbağadan geldiğini tespit etti.

Ejderha Sarayında yaşayan Kaplumbağa ona, tüm denizlerin kraliçesinin hizmetkârı olduğunu ve yapmış olduğu hareketten dolayı ona minnettarlık duyduğunu, kendisini mükâfatlandırmak için saraya davet edildiğini söyledi. Bunu duyan balıkçı, kaplumbağanın sırtına tırmandı ve kraliçenin yaşadığı yere ulaşana kadar denizin derinliklerinde kaplumbağa ile birlikte seyahat etti.

Oraya vardığında ise sarayın ihtişamına ve kraliçenin muhteşem güzelliğine hayran kalmıştı. Kraliçe onu eğlendirdi ve ona olan ilgisini gösterdi. Ancak balıkçı kraliçeye üç gün boyunca oradayken, yaşlı anne ve babasının artık ona ihtiyacı olduğunu düşündüğünü, bu nedenle eve geri dönmek istediğini söyledi.

Kraliçe geri dönüşüne itiraz etmedi ancak ayrılmadan önce ona incilerle süslenmiş parlak bir kutu hediye etti. Ayrıca ona önemli bir uyarıda bulundu: Kutu hiçbir koşulda açılmamalıydı, ancak sözünü dinlerse mutlu olabilirdi.

Urashima yüzeye çıktıktan sonra evinin olduğu yere gitti. İlerledikçe, köyünü tanımadığı için daha da şaşırdı. Evinin olması gerektiği yerde aslında, başka bir bina buldu ve orada tanıştığı kişilere ailesini sorduğunda kimse ona cevap veremedi.

Adını söylediğinde, oldukça yaşlı bir kişi, çocukluğunda denizde kaybolan aynı isimde bir balıkçının hikâyesini duyduğunu söyledi. Ayrıntı bunun yüzlerce yıl önce gerçekleşmiş olmasında saklıydı ancak Urashima için sadece üç gün geçmişti.

Yalnız, üzgün ve çaresiz bir şekilde sahile gitti. O an aklına kraliçenin ona verdiği kutuyu açtığında, belki Ejderha Sarayına geri dönebileceği fikri geldi. Kutuyu açtığında ise içinden sadece beyaz bir duman çıktı.

Urashima, attığı her adımda aniden yaşlandı. Yüzünde gittikçe daha fazla kırışıklık çıkıyor, vücudu ağırlaşıyor ve saçları beyazlaşıyordu. O anda, o kutunun ne içerdiğini anladı: sarayda geçirdiği yıllar, vücuduna geri dönmüştü. Ertesi gün Urashima’nın cesedi deniz kıyısında bulundu.