Almanların geliştirmiş olduğu yeni nesil nükleer reaktör, temiz ve sonsuz enerjinin kapılarını açmak adına büyük bir umut doğurdu. İşte yapay güneş hakkındaki son detaylar!

Yapay bir güneş oluşturma fikri bilim insanlarının aklını uzun bir süredir meşgul ediyordu. Alman araştırmacılar bu hayali gerçekleştirmek adına geçtiğimiz yıl harekete geçti ve özel bir reaktör kurdu. Kurulan bu reaktör çalışmaya başladı ve yavaş yavaş ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Yapay güneş hedefe ulaştı!

Bilim dünyasında kavanozdaki güneş adını taktığı bu projede reaktör ilk hidrojen plazma üretmeye başladı. Temiz ve sonsuz enerji üretmesi beklenen bu reaktörün durumunu sürekli olarak analiz eden bilim insanları, projenin yolunda gittiğini ve reaktörün de ikinci adıma geçmek için hazır olduğuna karar verdi.

Wendelstein 7-X adlı reaktör hem tasarımı hem de amacı ile geçtiğimiz yıl medyada büyük ilgi toplamıştı. Bu reaktörün asıl amacı ise enerji sağlamaktan ziyade, tamamen güneş yüzeyinde meydana gelen nükleer füzyon tepkimelerinin dünya yüzeyinde de kontrollü bir şekilde oluşturulabileceğini ispatlamak.

Bu amaç gerçekleştirildiği takdirde insanlık tarihinde bir devrim yaşanmış olacak ve insanoğlu artık yapay güneş oluşturabilme yeteneğine sahip olacak. Üstelik daha büyük reaktörler ile bütün dünyaya temiz ve sonsuz enerji sağlamak da mümkün hale gelecek.

W7-X olarak bilinen bu reaktör, içerisinde yer alan sıcak hidrojen plazmasını, reaktörün yüzeyine dokunmaksızın manyetik bir şekilde havada asılı tutacak biçimde saklıyor. Hidrojen plazması çok sıcak bir materyal olduğu için reaktörün metal yüzeyine değdiği takdirde reaktörü eriterek yok edebilir. Bu nedenle yapılan deneyler son derece tehlikeli ve zor bir süreç olarak kabul ediliyor.

KAYNAK:

http://www.teknolojiks.com/yapay-gunes-enerji-vermeye-basladi/95/