Bilimsel animasyonlar hazırlama fikrinin hayata geçirilmesi için yürüttüğümüz yoğun çabanın ilk ürününü 2018 yılına sayılı günler kala vermiştik. Türkiye’de bir ilki başarmanın sevinciyle, “Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?” başlıklı ilk animasyonumuzda doğal süreçleri bilimsel bir kavrayışıyla ele almış, bilim dünyasını daha da güçlü kılacak bir animasyonu herkesin erişimine sunmuştuk.

Hız kesmeden ikinci animasyonumuzun çalışmalarına başladık. Toplantılar, tartışmalar derken; yalnızca ülkemizde değil Dünya’da da pek çok insanın merakını giderecek bir konuyu, ikinci animasyonumuzun temasına taşıdık: “Stresin Vücudumuzdaki Etkileri”

Bundan sonrası literatür taraması, güncel bilimsel makalelerin çapraz sorgulanması, verilerin bir araya getirilmesi, senaryonun hazırlanması, kurgunun oluşturulması, tasarımların hazırlanmaya başlanması, animasyon aşaması, seslendirmesi ve bu adımların her birinin sonunda geçirilen birkaç kez kontrol derken, inanın animasyonda anlattığımız tüm etkileri bizzat deneyimledik. Ancak sabırsız davranmadık, en ufak bir hatanın bile kavram yanılgısı oluşturacağı endişesini üzerimizden hiç atamadık. Artık elimiz çok güçlüydü, arkamızda koca bir literatür vardı. Bekledik, ama beklediğimize değdiğini düşünüyoruz.

Kolektif emeğin ürünü olan bu animasyonumuzun hazırlanması sürecinde, bizden; önerilerini, eleştirilerini, desteklerini esirgemeyen tüm okurlarımıza ve Patreon üzerinden bizlere desteklerini esirgemeyen; Servan Çelebi , Onur Arpat, Tevfik Uyar, Esra Özkan, Cemil Yücer, Summer Güler, Zeynap Koçak, Tuna Boylu, Ali Akdurak, Kaya Gökçe Dinçyürek, Canan Oral, Ece Gürel, Dinçay Akçören, Melis Aritman Alp, Zafer Balkan, Fatih Kuzak, Utku Sakallıoğlu, Mustafa Ay, Canan Balkan, Gürbüz Ataman, Hande Çakır, Bahar Yıldırım, Doğu Arukaslan, Ozan Erözden, Saim Buğra Kurban, Kerem Onur Mengeş, Can Cimenser, Ulaş Avşar, Ethem Erginöz, İsmet Osman Mavuş, Soner Güzeloğlu, Harun Gündüz, Janet Huvaj, Eray Uysal, Hilmi Özden, Evrim Ağacı, Sanem Elif Mercan, İlhan Asya Tanju, Seyit Güven, T. Emre, İlker Manavoğlu, Kazım Pekkirişçi, Evren Akal, Erdal Karayazgan, Figen Yüzbaşıoğlu, Furkan Dündar, Ahmet Erkan, Sunda Akdemir, Öner Hastürk, Cenk Altı`ya animasyonda yer almayan yeni destekçilerimiz Özgür, Jale Gümüş, Seyit Nusret Öztürk ve Kozmik Anafor`a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla…

 

Animasyon Bilgileri:

Sanat Yönetmeni: Dina Akçay (BilimFili.com)

Animasyon: Onur Şahin&Dina Akçay (BilimFili.com)

Metin: BilimFili.com

Seslendirme: Onur Çobanoğlu

Müzik:  HitsLab

 

Kaynak ve İleri Okuma 

Kaynak: “Stresin Vücudumuzdaki Etkileri | Animasyon” https://bilimfili.com/stresin-vucudumuzdaki-etkileri-animasyon/