Stoacı düşünürler bize kabul, erdem ve kendimizle bağlantıya dayalı hayatı görmenin yeni bir yolunu sunar.

Stoacı düşünürlerin öğretilerinin ve genel olarak yaşam felsefelerinin bugünkü gerçekliğimizden çok uzak olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, Stoacı düşünürlerin öğretileri ve temel ilkelerini analiz etmeyi bırakırsanız, bunların günlük yaşamınızda kolayca uygulanabileceğini görürsünüz. Üstelik bunları uygulasaydınız şüphesiz daha sade, daha huzurlu ve daha keyifli bir varoluşa sahip olurdunuz.

Stoacılık, eylemleri ve sonuçlarıyla birlikte evrenin tüm yasalarının zaten belirlenmiş olduğunu onaylar. Dolayısıyla insan ancak kendi kaderini kabul ederek özgürlüğe kavuşabilir. Stoacılar ayrıca iyiliğe ve erdeme yalnızca akıl yoluyla ulaşılabileceğini, tutku ve aşırılıklardan uzak olduğunu iddia ederler.

Stoacı Düşünürlerin Öğretileri

1. Olaylardan değil, onları nasıl algıladığınızdan etkileniyorsunuz.

Farkında olmadan, karamsar bir şekilde yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle kolayca alınma eğilimindeyseniz ve koşulların kurbanı olduğunuza inanıyorsanız. Ancak, her zaman bir duruma nereden bakacağınızı seçme seçeneğiniz vardır. Ayrıca, ruh haliniz bu karara bağlı olacaktır.

Sizi etkileyen şey, başınıza gelenin ne olduğu değil, ona nereden baktığınızdır. Kimse size bir şey dayatmaz, yanlış bakış açısını seçerek kendi kendinize yaparsınız. Örneğin, birisi sizinle olan bir randevuyu son anda iptal ederse, kendinizi kırgın, itibarsız hissetmeyi seçebilir ve bir tartışma başlatabilirsiniz. Öte yandan, gerçeği kabul edebilir ve uygun gördüğünüz her türlü önlemi alabilir, ancak iç durumunuzun etkilenmesine izin vermeyebilirsiniz. Sonuçta, iç huzurunuz kendi elinizdedir.

2. Mutluluk erdemle elde edilir

Günümüz toplumu hızlı tempolu, rekabetçi ve aşırı tüketimcidir. Bu nedenle, muhtemelen mutluluğun sosyal onay, maddi başarı veya statüde bulunduğunu düşünmeye başlamışsınızdır. Yine de, Stoacıların öğretilerine göre, mutluluk sadece doğru olanı yaparak, vicdanınızın size söylediğini yaparak elde edilir.

Hiç şüphe yok ki, bir arkadaşınız kötü durumdayken onu neşelendirmenin, bir yabancının yolunu bulmasına yardım etmenin veya beş parası olmayan bir kişiye para ya da yiyecek teklif etmenin memnuniyetini yaşadınız. Bu tür eylemler sizi tatmin olmuş hissettirir.

3. Stoacıların öğretilerine göre içsel benliğinizi dinlemelisiniz.

Kendi duygu ve ihtiyaçlarınızla temas halinde olmak, refahınız için çok önemlidir. Bu yüzden Stoacılar her günün sonunda nasıl hissettiklerini bir günlüğe yazarlar. Bu sayede kendilerini daha derinden tanımaya ve gerçekte ne hissettiklerini, neye inandıklarını ve neye özlem duyduklarını fark etmeye başladılar.

Bu basit uygulama sayesinde, sizi rahatsız eden veya hoşunuza gitmeyen her şeyi işleyebilir ve dışsallaştırabilirsiniz. Ayrıca, her zaman herkesi memnun edemeyeceğinizi kabul ederek, düşüncelerinize ve duygularınıza göre hareket edebileceksiniz.

4. Alışkanlık sizi daha verimli kılar

Bir insan olarak, genel olarak dalgın ve biraz tembel olma eğilimindesiniz. Bu yüzden daha dengeli bir yaşam sürmenize yardımcı olacak alışkanlıklar oluşturmanız önemlidir. Örneğin, diyet, egzersiz, okuma, meditasyon… Bunların hepsi hem faydalı hem de arzu edilir olduğunu bildiğiniz aktivitelerdir. Ancak, bunları uygulamaya gelince, her zaman onları ertelemenize ve sebat etmemenize neden olan bahaneler ve kısayollar bulursunuz.

Bir alışkanlık oluşturmak, hayatınızın bir parçası olarak uygulamak istediğiniz davranışları otomatikleştirmenin en iyi yoludur. Verimlilik ve tutarlılığa giden en hızlı yol budur.

5. Her çaba ödüllendirilecek

Anında tatmin olmayı ertelemeyi ve uzun vadeli sonuçlara öncelik vermeyi zor bulabilirsiniz. Sigara içmemizin, alkol almamızın, kötü yemek yememizin veya zararlı ilişkiler içinde olmamızın nedeni budur. Ancak Stoacıların öğretileri, her çabanın ödüllendirileceğini iddia eder.

Bir şey teklif ettiğinizde ve onu yerine getirmeye hevesli olduğunuzda, başlangıçta bu zor ve motivasyon kırıcı olabilir. Bununla birlikte, uzun vadede, şüphesiz fedakarlığınızın değerli faydalarını yaşayacaksınız.

Bu basit ilkelerin arkasında büyük bir bilgelik yatar. Aslında, genellikle çok zor olan türde bir barış ve mutluluğa ulaşmak için bir rehber görevi görürler. Stoacılık, bakış açısı ve önceliklerin değişmesidir. Aslında, ilk bakışta oldukça ütopik bir kavram gibi görünse de, fikirlerini uygulamaya koymanın etkinliğini yakın zamanda göreceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça

  • Bera, E. G. (Ed.). (2002). Pensamiento estoico. Barcelona: Edhasa.
  • Alvarez, C. P. (2000). La filosofía y el sabio Estoico: Examen de la virtud. Horizontes educacionales, (5), 27-35.

Kaynak: “Stoacı Düşünürlerin Faydalı Öğretileri” https://aklinizikesfedin.com/stoaci-dusunurlerin-faydali-ogretileri/