Ağ cihazları üreticisi TP-LINK, elektrik hattını internet ağına dönüştürmeyi sağlayan iki yeni powerline adaptörünü piyasaya sürdü. Hızlı, kolay kurulup kullanılan ve WiFi sinyal sorununa kesin çözüm olan bu cihazlar, hem evlerde hem de ofislerde internet açısından en önemli sorun olan WiFi sinyallerinin her noktaya sorunsuz ulaşması için iyi bir çözüm oluşturuyor.

Ev ya da ofisin mevcut elektrik kablolarını kullanarak priz olan her noktaya interneti de taşımayı sağlayan bu cihaz, son derece kolay kurulup kullanılabiliyor ve WiFi sinyal sorununa kesin çözüm sağlıyor. Özellikle katlı evlerde, sinyal yayılımını engelleyen kalın duvar, ahşap giydirmeler olan binalarda tercih edilebilir.

Kurulumu ve kullanımı çok kolay

wifiprizTP-LINK’in yeni powerline adaptör kitinden ilki, en yeni ve hızlı kablosuz ağ standardı olan 802.11ac destekli TL-WPA4530KIT. Hızlı WiFi bağlantısı isteyenler için elektrik hattı üzerinde 500Mbps hız sunan ve çift kanal destekli bu model ideal bir ürün. İki adaptör halinde satışa sunulan ürün, son derece kolay kuruluyor ve elektrik prizi olan her yerde güçlü bir internet bağlantısı sağlıyor. Modeme bağlanarak prize takılan ilk adaptör, elektrik kabloları ile interneti iletmeyi sağlıyor. İkinci adaptör ise evin/ofisin hangi bölgesinde internete bağlanmak isteniyorsa oradaki bir prize takılıyor. Sadece ilk kurulumda her iki ürün üzerinde yer alan WPS tuşuna basılarak eşleştirme sağlanıyor ve modemin oluşturduğu ağ, istenen yerde klonlanmış oluyor. Böylece aynı şifre ile ağa bağlanılıyor. Cihaz bir kez eşleşilen ağı hatırlıyor ve her seferinde eşleşme yapılması gerekmiyor.

TP-LINK’in yeni satışa sunduğu diğer powerline adaptör kiti ise TL-WPA4226KIT model adını taşıyor. Çalışma ve kurulum ilkeleri diğer model ile aynı olan ürün, elektrik kabloları üzerinden 500Mbps veri iletimi sağlıyor. Kablosuz bağlantı hızı ise 300Mbps olan ürün ile elektrik prizi olan her yerde sorunsuz internet erişimi sağlanıyor.

Her iki modelde de adaptörlerden birinin üzerinde ek bir priz yer alıyor. Böylece adaptör takılarak kullanılan prizin yerine çözüm sunulmuş oluyor. İstendiğinde adaptör üzerinde yer alan prize başka bir cihaz bağlanarak elektrik akımı alması sağlanıyor.
Her iki powerline adaptör kiti de 300 metre uzunluğundaki elektrik hattı üzerinde çalışabiliyor. Tek faz üzerindeki prizlerde kullanılabilen powerline adaptörler ister kablolu, ister kablosuz evin/ofisin her yerinde sorunsuz internet bağlantısı için ideal çözümler. Üstelik her yere rahat taşınabildikleri için özellikle kiracılar için yatırım maliyetini koruyarak avantajlı ağ çözümü oluşturuyor.