Akıl ve kalp arasında bir bağlantı var gibi görünüyor. Ayrıca, kırık kalp sendromu veya Takotsubo kardiyomiyopatisi olarak bilinen durumlarda ortaya çıkan büyük bir hoşnutsuzluk hali de meydana gelebilir.

Muhtemelen çevrenizde bulunan birinin, bir başkası için onun kalbini kırdığını söylediğini daha önce pek çok kereler duymuşsunuzdur. Ayrıca, bir kalbin kırılması veya parçalara ayrılmasıyla ilgili şarkılarla kendinizi özdeşleşmiş hissettiğiniz de olmuştur. Görünüşe göre bu sadece bir ağız alışkanlığı değil ve aslında gerçekten de kırık kalp diye bir konsept var. Bu konsept, aynı zamanda Takotsubo kardiyomiyopatisi olarak da biliniyor.

Takotsubo kardiyomiyopatisi olarak bilinen kırık kalp sendromu, bir kişi duygusal ve fiziksel stresten mustarip olduğunda ortaya çıkan bir kalp hastalığı. Bu problem, başka türlü durumlarda sağlıklı insanlarda da tezahür edebiliyor.

Bu hastalık, kalbin bir bölgesine kan pompalamayı durdurduğu ve sonuç olarak bir şekilde felç olduğu için meydana geliyor. Bu nedenle, kalbin geri kalanının düzgün çalışmasına rağmen kalp rahatsızlığı yaratıyor.

Takotsubo kardiyomiyopatisi: Tetikleyen faktörler

Tüm patolojilerde olduğu gibi bu problem diğer başka durumlarda da meydana gelebilse de, bazı faktörler kırık bir kalbin tezahürünü şekillendirebilir:

 • Bu problem, sayılara göre, erkeklerden daha fazla kadınları etkiliyor. Bu nedenle, kadınların bu patolojiden mustarip olma riski daha yüksek.
 • Ayrıca, insanlar 50 yaşına geldiğinde, bu durumdan mustarip olma olasılığı daha yüksek.
 • Nörolojik bozuklukları olan insanların bu sendromdan mustarip olma riski daha yüksek.
 • Benzer şekilde, anksiyete bozukluğu teşhisi konan kişilerin de buna sahip olma olasılığı daha yüksek.

Bununla birlikte, yukarıdaki durumların hiçbiri olmadan da kırık kalp rahatsızlığı meydana gelebilir.

Kırık kalp belirtileri

Çeşitli bilimsel araştırmalara göre Takotsubo kardiyomiyopatisine eşlik eden semptomlar, kalp krizi ile oldukça benzer. Bu semptomlardan bazıları:

 • Nefes almada zorluk.
 • Göğüs ağrısı.
 • Düşük tansiyon.
 • Şişlikler ve aritmiler.

Bu semptomlardan herhangi birine sahip olduğunuz takdirde hemen en yakın bir tıp merkezine gitmeniz çok önemli. Ayrıca, çok dikkatli olmalısınız çünkü uygun şekilde tedavi edilmezse ölüme de yol açabiliyor. İşte tam da bu nedenle semptomlarınızı doğru değerlendirebilecek ve tedavi edebilecek bir profesyonele gitmek çok önemli.

Takotsubo kardiyomiyopatisi neden olur?

Tüm vakalar için geçerli bir köken olduğu söylenemez. Bununla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, hem duygusal hem de fiziksel olan her türlü yoğun stres durumu kardiyovasküler sistemi tehlikeye atabilir.

En yaygın tetikleyicilerden bazıları:

 • Sevilen birinin ölümü.
 • Güçlü kavga ve çatışmalar.
 • Trafik kazaları.
 • Şiddet.
 • İş stresi.
 • Trajik haberlerin alınması.
 • Astım.
 • Epilepsi atakları.

Kırık kalp tedavisi

Çeşitli araştırmalara göre Takotsubo kardiyomiyopatisinin spesifik bir tedavisi yok. Bu nedenle, birçok durumda, farmakolojik düzeyde yapılacak şey, anksiyete bozukluklarının başlangıcında faydalanılmak üzere üretilen ilaçları kullanmak.

Bu nedenle, belirli durumlarda, hastanın iyileşmesine izin verilir ve daha sonra terapi veya meditasyon gibi fiziksel ve zihinsel egzersizler gibi çabalara girmesi gerekir. Bu, vücutlarının dengesinin düzelmesi ve bu dengede kalmaları için.

Teruel Aşıkları – Bir Takotsubo Kardiyomiyopatisi vakası

Tarih boyunca mutlu sonun imkansızlığına dayanamadıkları için kırık bir kalpten ölenlerin hikayesini anlatan birçok efsane var. Bunun iyi bir örneği de Teruel Aşıkları efsanesi.

İnsanlar bu hikâyenin gerçek olduğunu ya da en azından ona benzer bir hikâyenin gerçek hayatta meydana gelmiş olduğunu söylüyorlar. Çeşitli tarihsel kayıtların, kahramanlar Isabel de Segura ve Diego de Marcilla’nın varlığını desteklediğini de göz önünde bulundurabiliriz.

Bununla birlikte, hikâye Diego’nun Isabel’e olan aşkından öldüğünü söylese de, tıbbi açıdan bakınca bu durum ancak kırık kalp sendromu ile açıklanabilir. Çünkü hiç kimse sevgiden veya aşkından ölmez, ancak güçlü bir duygusal etkinin sonucu olarak böyle bir durum meydana gelebilir.

Tabii o zamanlar geride kaldı. Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu durum tedavi edilebilir ve bundan etkilenen kişiler bu sürecin sonunda eski rutinlerine geri dönüp hayatına devam edebilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “Takotsubo Kardiyomiyopatisi veya Kırık Kalp” https://aklinizikesfedin.com/takotsubo-kardiyomiyopatisi-veya-kirik-kalp/