Bir gün, kahramanınız olma sırası size gelecek. Kıyafetlerinizi yırtmanız, kurtarma ayakkabılarınızı bağlamanız ve kendinizi kurtarmanız gerekecek. Bir acil durum olacak ve karşı karşıya kaldığınız tehlikeden daha güçlü olmaktan başka seçeneğiniz olmayacak.

Hayatınızın en büyük depremi olup olmadığı ya da duygularınızı bir girdabın içinde birbirine çarpmış gibi hissedip hissetmemeniz fark etmez. Er ya da geç pençelerinizi çıkarmanız ve var gücünüzle savaşmanız gereken bir zaman gelecektir.

Dünyada sahip olduğu tüm sevgiyle ellerinizi tutan birine sahip olabilirsiniz, ancak aynı zamanda kendi elinizin sizi içine düştüğünüz kuyudan kurtaracak tek el olduğunun farkına varacaksınız. İblislerinizi kendiniz yok edene kadar ışığı göremeyeceksiniz. Bir noktada, hiç istemediğiniz gibi kendinizi görmek, asla gitmek istemediğiniz bir yere girmek kaçınılmaz olacak. Ve sonunda, üstesinden geleceksiniz.

Korumanız gereken bir kalbiniz var

Var olan en sağlam, en güçlü zırha sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Muhtemelen, çevresinde çok yüksek bir duvar inşa etmiş olduğunuz için ruhunuzda bir fırtına çıkması olasılığı olduğunu düşünmüyorsunuzdur. Bu hepimizin başına geldi: ve ne kadar çok incindiysek o kadar çok güçlü olduğumuzu düşünüyoruz.

“Güç midede değil yürektedir.” Yasmina Khadra

Ama yanılıyorsunuz. Derinlemesine, hayal edebileceğiniz her önlemi aldığınızda bile, tehlikeye karşı bağışıklığı olmayan bir kalbe sahipsiniz. Ne olursa olsun ya da kaç yaşında olursanız olun, bir kahraman gibi savunmanız gereken bir kalbiniz var. Ve o bunu her şeyden daha çok hak ediyor çünkü varlığınıza anlam katıyor.

Bu kalp, olağanüstü bir başarıdır ve sahibi ona değer vermelidir. Kalbiniz kimliğinizi taşır ve varlığın en korkunç anlarında herhangi bir şey veya bir kimse için ona sırtınızı dönmemenizi umar.

En değerli kahramanınız kendinizsiniz

Çevrenizde bakıma ihtiyaç duyan başka kalpler de var. Yardım etmenin, tavsiye vermenin iyi olduğunu ve başkalarının refahı için savaşmanın çok asilce bir davranış olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, en önemli kahramanınız olacağınız zaman geçici aşamalardan geçeceksiniz ve kendinize yardım etmenizin, kendinize tavsiyelerde bulunmanızın ve kendiniz için savaşmanızın zorunlu olduğunun farkına varacaksınız.

“Söylemeye çalıştığım, yaptıkları şeyi ona yaptırtan şeyleri anlayana kadar bir insanı anlamadığınızdır. Her insan kendi hikayesinde bir kahramandır.”

Branden Sanderson

Empati, merhamet, güven ve güvenliğe ihtiyacınız olduğunu hissedersiniz. O durumda hiç kimsenin size kendinizden daha çok yardım edemeyeceğini görürsünüz. Kendinizi anlamanız, kendinize dair sahip olduğunuz yargılarınızı unutmanız ve korkularınızdan kurtulmak için mücadele etmeniz gerekir.

Tıpkı cesur bir kahramanın yapacağını düşündüğünüz gibi, kararlılığa ve sizi daha iyi bir insan olmak için itekleyen güce inanırsınız. Ve en önemlisi, korkuların karşısında durup onların gözlerinin içine bakmanıza yetecek kadar cesaret sahibi olursunuz.

Ayağa kalkmak dışında bir seçenek yok

Daha önce hiç karşılaşmadığınız büyüklükte bir riskle karşı karşıya kalsaydınız, ne yapardınız? Hayatta kalma içgüdünüz sizi başınızı kaldırmaya ve cesur olmaya yönlendirirdi. Üstesinden gelmek demek işte tam olarak budur: denemeden vazgeçmemek.

Tüm kahramanlar acı çektikleri zamanlarla karşılaşırlar, ancak her zaman onların üstesinden gelmeyi başarırlar.

Ağlamayan ya da acı çekmeyen hiçbir insan yoktur. Acıyı öğreneceksiniz, ama vazgeçmeyeceksiniz: Sizi çok acıtan acılar bir gün bitecek ve onlardan çok şey öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca, başkaları için yaptığınız her şeyi kendiniz için de yapmak zorundasınız.

Başka seçeneğiniz yok. Şaşkın, cesareti kırılmış, karmaşaya kapılmış olacaksınız ki bu da panik olmanıza yol açacaktır. İç dünyanızın dengesi bozulacak ve kendinizi tekrar dengeleyemeyeceğinizi düşünmeye başlayacaksınız. Bunun üstesinden gelmenin yollarını arayacaksınız, şüphe ve karmaşa ile dolacaksınız. İşte tam o zaman, kahramanınız – yani kendiniz – kendi gücünü gösterecek ve size yardım etmeye gelecektir. Hem bunu kendinize borçlusunuz, değil mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “Bazen Kendi Kahramanınız Kendiniz Olmalısınız” https://aklinizikesfedin.com/bazen-kendi-kahramaniniz-kendiniz-olmalisiniz/