Dünya’nın En Mutlu Ülkesinden İthal: Hygge Felsefesi… Nedir bu Hygge?

Nedir bu “Hygge”?

Hygge ( huge, höge, hoga vb gibi okunuyor ) tam net bir tanımı olmayan bu Danca kavram şöyle anlatılıyor: “samimi ortamlar yaratma sanatı”, “ruhun sıcacık hissetmesi”, “tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu”, “rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma”, “en sevdiklerinle birlikte olma durumu”,  vb., vb…

Hemen hemen her sene dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Danimarka’da hygge baya önemli bir kavram.

Hygge’ ye ulaşmayı sağlayan şeyler ise Dan dostlarımıza göre aşırı basit. Sevdiklerimizle ev buluşması, doğada olmak, sıcacık bir içecek, fırından yeni çıkmış kurabiye, mumlarla aydınlatılmış bir ortam, rahat ve minimal mobilyalar sıcak şarap, yün çoraplar ve rahat ev giysileri, vb., vb.

Kopenhag’da yer alan Mutluluk Araştırma Enstitüsü’ne ( valla uydurmuyorum böyle bir oluşum var buyurunuz linki ) kaliteli bir şekilde hygge ruh haline girmek için 10 maddelik bir manifesto var.

Hygge Manifestosu

 1. Atmosfer – ışıkları kısın veya kapatın. mumlarla bol bol “doğal ışık” yaratın
 2. Anda Kalmak – anda kalma felsefesi “mindfulnes” trend olmadan evvel Dan dostlarımız bu işi çözmüş. Hygge yaşamak için ekranlara bakmamak, yaşanan ana odaklanmak ön koşul.
 3. Küçük Keyifler – kahve, çikolata, minnoş tatlılar… yaramaz şeyler hygge felsefesinin olmazsa olmazı. Bu arada sanırım ilklimle alakalı Avrupa kıtasında kuzeye gidildikçe yıllık tüketilen şeker miktarı da artıyor. Şu haberden de detaylarını okuyabileceğiniz gibi: Danlar ortalama Avrupalıların tam 2 katı şeker tüketiyor. Ancak şeker tüketim birincileri daha da kuzeydeki dostları Fin’ler.
 4. Eşitlik – geldik benim enn sevdiğim maddeye… Sevdiklerinizle toplaştınız, ağız tadı ile hygge olacaksınız. Öyle ev sahibi – misafircilik oynamak yok. Herkes her işin ucundan tutacak. O sofra birlikte hazırlanacak, birlikte toplanacak. Kimse ev sahibinin misafir ağırlama yeteneklerini değerlendirmeyecek. Herkes eşit, kimse ev sahibi veya misafir değil. Oh misss.
 5. Minnettarlık – küçük, büyük farketmek elimizdeki şeylere müteşekkir olma durumu. O anda elimizde tuttuğumuz bi kupa sıcak çay da olur, kucağında oturduğumuz sevgilimiz de. Haydi sahip olduğumuz irili ufaklı güzellikleri sıralayıp şükür edelim. Zaten bunu yapana karada ölüm yok, mutsuz olmaz.
 6. Uyum – kendini kanıtlama, yarışma olmadan çevre ile uyum içinde olma durumu. Yani ego yapmak, övünmek, gösteriş yapmak yok diyorlar kibarca.
 7. Rahatlık – rahat koltuklar, giysiler, zorlamamak ve kendini salıvermek ön koşul.
 8. Ateşkes – hygge ortamında olaylar, gerginlikler yok. “No more drama in my life” diyorlar. Siyaset, din gibi gerginlik çıkabilecek konuların hygge ortamında yeri yok.
 9. Birliktelik – bu içtiğimiz bir kahve de olabilir, yanımızdaki sevdiklerimiz de olabilir. Tamamen “birlikte” ve mutlu hissetme hali.
 10. Sığınak – hyggelig duruma erişmek için güvende hissetmek, tehlikeden korunduğu bilmek şart.

Hygge felsefesini anlayıp sevdiysek; buyurun, hygge’ a ulaşmak için küçük öneriler listesi

Hyggekrog; yani Türkçe meali ile “hygge köşesi“. Evde olur, iş yerinde olur kendinize özel bir köşe yaratıp burada zamanı durdurun. Anın tadını çıkarın ve keyif alın. Genelde cam önleri, mutfakta kaynamakta olan cisimlere yakın yerler, fırından gelen kokuların çekim alanı gibi öneriler var. Benim “hyggekrog”um salonun tam ortasında serdiğim mavi yoga matımın üstü. Kalp, kalp, kalp.

 1. İmkanlar el veriyorsa şömine veya doğada yakacağınız ateş. Çünkü yanan odun sesi ve kokusu son derece hygge.
 2. Mumlar & Mumlar & Mumlar; mum tüketiminde dünya birincisi olan Dan dostlarımızın bir bildiği var. Mum yakılan ortamda bir sıcaklık, gerginlik azalması oluşuveriyor.
 3. Doğada Olmak.
 4. Kitaplar.
 5. Çikolata ve Harika Tatlılar.
 6. Battaniye ve Yün Çoraplar.
 7. DIY Projeler: yemek yapmak, reçel yapmak, dolaplarınız için dizilim sistemleri geliştirmek. Hepsi de çok hyggelit.
 8. Deftere Yazı Yazmak: kağıt ve kalemle haşır neşir olmak terapi etkisi yapıyor. Benim favorim düzenli günlük tutmak.
 9. Popcorn ve Seri Şekilde Dizi İzleme: netflix’te sevdiğiniz diziyi açıp, rahat giysiler, yün çoraplar ve sevdiğinizle paylaşılacak koca bir kase popcorn ( misal karamelli yer fıstıklı ). Ohh… orama da hygge, şuralarıma da hygge
 10. Tıngır Mıngır Yavaşça Pişen Şeyler: fırında kek olur, 6 saat pişen türlü olur, kuzu eti olur; evi kokuya ve huzura boğacak her hangi bir şey olsun yeter.
 11. Bitkiler ve Bahçe İşleri ile Uğraşma – iç veya dış alanda fark etmez..
 12. Güzel Zamanları Anıp Nostalji Yapmak – keyifli zamanlara ait eski fotolar, günlük notları, biletler vb. şeylere bakmak.

 

Hygge’nin dibine vurduktan sonra terk edilmiş bir Turkish Hyggekrog.

 

Şimdi söz sizde. Sevdik mi bu hygge işini? Kendimizde dener miyiz? Özellikle önümüzdeki kış mevsimi için hygge önerileriniz nelerdir? Mutlaka yorum bırakın! Kocaman sevgiler & hyggelit dilekler.

 

 

 

kaynak: https://anetteinselberg.com/2017/11/04/dunyanin-en-mutlu-ulkesinden-ithal-hygge-felsefesi/