Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur. Temas ettiğiniz her bireyin, her canlının, her nesnenin, her olayın ve her durumun sizin için orada olduğunun farkındaysanız, yolunuzdaki her kapı kendiliğinden açılır; rahatça, huzur ve güven içinde yolunuzu tamamlarsınız.

Elbette yolunuzun ovalarda akan otobanları da olacak, sarp dağlardan geçen dar patikaları da. Kimi sizi çok zorlayacak, kimi az zamanda çok mesafeler kat ettirecek. Kimi zoru yaşatırken kimi her şeyi kolaylaştıracak.

kiminden geçmişimdir / kimi ‘ben’den geçecek / kimi küçüktü ‘ben’den / kimi büyük gelecek / kimi sormak için geldi / kimi cevap verecek

yücelbinici

Hayatınız boyunca karşılaştığınız her insanın, hayatınızda birer rolü var ve rollerini oynamak üzere oradalar. Yeter ki siz onları fark edin, oynadıkları rolü anlayın, rotanızı ve hızınızı ona göre düzenleyin.

Hayatınızdaki insanlar, gelişiminiz ve yürüyüşünüz için dokuz ana rol üstlenmişlerdir. Bunların dışında sonuna kadar birlikte yürüyeceğiniz yoldaşlarınız ve sadece rolünüzü oynamak üzere katıldığınız başka hayatlar, yani takipçileriniz olacaktır.

Kısacası; tanıştığınız hiç kimse ile tesadüfen tanışmazsınız, herkes görevi gereği oradadır ve herkes görevini yapacaktır. Yeter ki siz görevlileri birbiri ile karıştırmayın, aklınızla ve kalbinizle dinleyip, ne dediklerini anlayın.

1. Uyandırıcılar
Bunlar, potansiyelinizi fark etmenizi sağlar, gizli kalmış yeteneklerinizi uyandırırlar.

2. Öğreticiler
Öğrenmek istediğiniz her şey için çevrenizde bulunan öğreticileriniz, öğretmenlerinizdir. İhtiyacınız olan bilgiyi kavramsal, kuramsal, teorik olarak size öğreteceklerdir; tabi izin verirseniz.

3. Eğiticiler
Öğreticilerden aldığınız teorik bilgiyi pratikte nasıl kullanacağınızı öğretirler.  Bilgiyi kullanacak fizik ve psikolojik yeterliliği kazanmanızı sağlarlar.

4. İşaretçiler
Yolunuz üstündeki tehlikeleri, riskleri, yolları, yönleri, istasyonları gösterirler.

5. Hatırlatıcılar
Rolünüzü, unuttuklarınızı, unutmamanız gerekenleri hatırlatırlar.

6. Rehberler
Yön bulmaktan tutun, hedefinize giden bütün yolları göstermekle, yolunuzda karşınıza çıkan, çıkabilecek olan her şeyi söylemekle, yapmanız gereken hazırlık ve karşılaşma anlarındaki davranışlarınıza dair bilgiler vermekle görevli kişilerdir. Yürüdüğünüz yolu da varacağınız yeri de sizden çok daha iyi bilen kimselerdir.

7. Destekçiler
Eksilen maddi ve manevi kaynaklarınızı tamamlayan; duygusal ve düşünsel olarak sizi güçlendiren kişilerdir.

8. Yoldaşlar
Yolculuğunuzda size eşlik eden kişilerdir. Genellikle bir kavşaktan, bir kavşağa kadar sizinle birlikte yürürler. Karşılaştığınız güçlükleri aşmanıza yardımcı olurlar.

9. Takipçiler
Hayatına dokunduğunuz, hayatının içinden geçtiğiniz, hayatına katıldığınız kişilerdir. Sizin yardımınıza, desteğinize ihtiyaç duyarlar ve siz onların hayatında uyandırıcı, öğretici, eğitici, işaretçi, hatırlatıcı, rehber, destekçi veya yoldaş olarak bulunursunuz.

Yalnız, gündelik hayatınızı sürdürürken uyanık olmalısınız ki bütün bu görevlileri fark edip, size sunulan her şeyi eksiksiz ve doğru olarak alabilesiniz.

Farkındalığınız yükseldikçe, yaşadığınız olayları, karşılaştığınız durumları ve kişileri daha farklı görmeye başlarsınız. Bütün olana bitene yüksek bir bilinçle bakmayı başardığınızda size ait mesajları daha eksiksiz, daha net görür ve okursunuz. Alacağınız ders veya dersleri alır yolunuza devam edersiniz; yeter ki siz, yalnız bir yolcu olduğunuzu, nereden geldiğinizi, nereye gittiğinizi bilin.

Yolunuz açık ve aydınlık olsun.

yücel binici