Yanlış hatırlamıyorsam 15 temmuz olayları sırasında veya sonrasında akp genel başkanı, medyanın gözü önünde sivil halka “silahlanın” demişti. Biz aklı başında insanların bu çağrıya uyacağını sanmıyorum, bu çağrı bize değildi yani.

Hemen arkasından, dünürü özel bir örgüt kurup, halka ” Erdoğan için silahlanın” çağrısı yapıyor, örgüt üyelerine kamu kurumlarında ilkyardım, telsiz, dron pilotluğu, vb. eğitimler aldırıyor, teçhizat, mühimmat, araç gereç stokluyor, özel haberleşme sistemi kuruyor. Elbette bizim için değil.

28 Şubat sürecinde, irticacı olduğu düşünülerek, kadrosuzluk gerekçesi ile emekli edilen bir tümgeneral, kendisine yakın yirmiden fazla subay astsubayı yanına alarak “sadat” diye bir şirket kuruyor ve kuruluşundan bu yana aralıksız olarak, birkaç ilde bulunan kamplarında sivillere, askeri eğitim, ağırlıkla ve özellikle de gerilla eğitimi veriyor. Elbette bize değil.

İçişleri Bakanlığı’nın 14 Mart 2018 tarihli genelgesi ile yurttaşların yıllık mermi alma hakkı, beş kat arttırılarak 200 adetten 1000 adete çıkartılmıştı. Milletvekilleri, ilgili genelgeyi parlamentoda birçok kez gündeme getirmiş ancak genelgenin gerekçesi bakanlıkça ısrarla açıklanmamıştı.

Kaldı ki bir söylentiye göre, bir silah için başka başka illerden aynı yıl için biner mermi almanız da mümkün. Bu genelge ve bu denetimsiz, kontrolsüz mühimmat depolama imkânı da bizim için değil tabi.

Bugün ülkemizde, yaklaşık % 85’i ruhsatsız olmak üzere sivillerin elinde en az 25 milyonun üzerinde silah bulunduğu tahmin edilmektedir ki silahlı kuvvetlerin ve polisin elinde bu kadar silah var mıdır, bilmiyorum. Tahmin edersiniz ki bu silahlar da bizde değil ama bir gün bize dönebilir.

Şimdi işin ciddiyetini, hazırlığın büyüklüğünü ve üstümüze gelen tehlikeyi fark ettiniz mi? Kişisel ikbalinden başka hiçbir şey düşünmeyen bir manyağın veya bu ülkenin birliğine, bütünlüğüne, varlığına kastetmiş bir manyağın, çıkıp bir iç savaş tetikçiliği yapmayacağının bir garantisi var mı?

Bugün, bu ülkenin aydın insanları olarak, her şeyden önce, tüm gücümüzle bu sivil silahlanmanın önlenmesi ve sivillerin elindeki silahların toplanması için çaba sarf etmemiz gereklidir, önceliklidir, acildir.

Bütün ülkeyi kül edecek yangın bir kıvılcıma bakıyor. Uyanın…

 

yücel binici