Beka sorunu, sorunun bekası olmasın!..

Cehalet ile savaşmak bir insanlık görevidir, bir insanlık ödevidir. Bu savaş aynı anda iki farklı cephede verilir; bir cephede eğitim ve öğretim yaparak, eğitim ve öğretimi yaygınlaştırarak, eğitim ve öğretimin niteliğini ve seviyesini yükselterek, diğer cephede cahil, liyakatsiz, eğitimi yetersiz olanların hak etmedikleri yer ve mevkilere gelmelerini önleyerek.

Bu savaşa girmeyen veya kazanamayan toplumların akıbetine bütün dünya ile birlikte tanıklık ediyoruz; Irak, Suriye, Libya, Mısır, Sudan ve cehaletin nirvanaya ulaştığı yer Afganistan.

Şimdi!..

Toplumun hangi alt kümesinde olursa olsun, aydınım diyen, eğitimliyim diyen, cehaletin hükmüne girmeyi sindiremeyen, reddeden herkesin önünde iki seçenek var; ya savaşırsınız büyük devrimci Mustafa Kemal gibi, ya savaşırsınız Irak, Suriye, Libya, Mısır, Sudan, Afganistan gibi.

Yani!..

Bu savaştan kaçma, kurtulma şansınız yok. Henüz kazanacak güçteyken bu savaşa girmez, savaşan birileri çıkar nasılsa diyerek sahillerde, salonlarda keyfe dalarsanız, cahilden, cehaletten servet kazanmaya kalkarsanız yanarsınız, arkanızdan gelen çoluk, çocuk, torun, torba ne varsa, hepsini yakarsınız.

AMAN DİKKAT!..

BEKA SORUNU, SORUNUN BEKASI OLMASIN!..

 

yücel binici