Wind Tree ismindeki yapay ağaç, yaprağı anımsatan özel tasarımlı rüzgâr türbinleri ile küçük bir evi besleyecek kadar elektrik üretebiliyor.

Güneş enerjisi çok büyük boyutlardan çok küçük boyutlara kadar her şekilde kullanılabiliyor. Ama rüzgârdan elde edilen enerji, sadece endüstriyel boyutlardaki dev rüzgâr türbinleri ile sınırlı kalmış durumda. Bunu değiştirmek isteyen NewWind ismineki Fransız firması, Wind Tree isminde ağaca benzeyen bir rüzgâr santrali üretmiş.

Wind Tree (Rüzgâr Ağacı), ağaca gövdesine benzeyen bir iskelet ve yapraklara benzeyen mini rüzgâr türbinlerinden oluşuyor. Üretici firma bu özel yaprak benzeri tasarıma ‘Aeroleaf’ ismini vermiş. Plastikten üretilmiş yapraklar rüzgârın etkisi ile kendi çevrelerinde dönerken, merkezlerine yerleştirilmiş mıknatıslar, bir motor sayesinde elektrik üretiyor.

Bu elektrik üreten 10 metre yüksekliğindeki yapay ağaçlarda 54 tane 1’er metre büyüklüğünde Aeroleaf var. Her bir yaprak 65 W ve her bir ağaç 5 kW’a kadar (yıllık 2.400 kWh) enerji üretebiliyor. Bu da evinize veya ofisinize kuracağınız küçük bir güneş enerjisi santraline denk elektrik üretimi anlamına geliyor. Firma bu Wind Tree örneklerinden Fransa’da 40 adet inşa etmiş ve testleri devam ediyor.

Bu ağaçlardan birini inşa etmek için belli sınırlamalara uymak zorundasınız. Wind Tree, rüzgârdan faydalanmak için göreceli olarak açık bir alanda bulunmak durumunda. Firma ağaçların bir binaya en az 10 metre mesafede kurulmasını öneriyor. Ayrıca bağlanacağı elektrik aktarıcı panele de en fazla 40 metre uzakta olmalı.

NewWind firması, tasarladıkları Aeroleaf’leri daha yaratıcı şekillerde değerlendirmeye de çalışıyor. Fransa’daki Clichy-Batignolles şehrinde, rüzgâr alan bir binanın tavanına takarak denemeler yapmak bunların arasında.

ruzgar-agaci-2

 

Kaynak: www.xtrlarge.com