Dövüş sanatlarında insanlara saldırmayı değil, ustaca dövüşmeyi öğrenirsiniz. Bunu kendinizi savunma uğruna öğreniyorsunuz. Bu disiplinlerde en iyi kavga asla gerçekleşmeyen kavgadır. Eğer gerçekleşirse, yıkıma yol açmaması en iyisidir.

Hayatta kendini savunma yeteneğine ihtiyaç duyacağınız zamanlar vardır. Ne kadar barışçıl olsanız da, kendinizi er ya da geç birinin size bir şeyler dayattığı veya dilediğiniz şekilde davranma yetinizi sınırladığı bir çatışmada bulabilirsiniz. Belki de birileri size bir şekilde zarar verecek ve cevap vermek zorunda hissedebilirsiniz.

Saldırganlığa veya hakaretlere verilen en yaygın tepki geri saldırmaktır. Biri size bağırırsa siz de ona geri bağırırsınız. Birisi size fiziksel olarak saldırırsa siz de ona aynı şekilde cevap verirsiniz. Bu oldukça bariz bir tepkidir, çünkü Batı dünyasında kendinizi başka bir şekilde nasıl savunabileceğinize dair gerçek bir kılavuz yoktur.

Ustalar ve ermişler ahmak görünebilir. Gösterişçi olanlar, dünyaya yalnızca acemi bilginler veya dövüş sanatçıları olduklarını ilan ederler.

Gichin Funakoshi

Öte yandan, Doğu felsefesi savaşa, dövüşe ve çatışma üzerine oldukça fazla düşünmüştür. Dövüş sanatları bunun sadece bir ürünüdür ve kendini savunma, onların merkezi bir yönüdür. Öyleyse, dövüş sanatlarının akış açısı ile kendini savunma hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz, bazı önemli noktaları keşfetmek için okumaya devam edin.

Kendini savunma arkasındaki felsefe

Dövüş sanatçıları, yüzleşmekten kaçınırlar ve onu ancak son çare olarak kullanırlar. Hem saldırı hem de savunma açısından stratejilerinin temeli budur. İçerdiği tüm taktikler, rakibinizi etkisiz hale getirme veya ilk aşamada dövüşmemek konusunda onları ikna etmekle ilgilidir.

Savunurken yaptığınız bir şey veya söyleyeceğiniz herhangi bir şey, rakibinizi yok etmemeniz, ona zarar vermemeniz veya onu aşağılamamanıza dair temel ilkelerine uymalıdır. Bunu yapmak yalnızca şiddete olan isteklerini artıracaktır. Ancak dövüş sanatlarının amacının bu olmadığını unutmayın; amaç uyumdur.

Doğu filozofları, çatışmanın her zaman yüksek bir bedeli olduğunu biliyorlardı. Uyum bozulduğunda yapılacak en iyi şey, sorunu yoğunlaştırmak ya da ilerletmek yerine uyumu geri getirmenin yolunu bulmaktır. Kendinizi savunmak için aklınızda bulundurmanız gereken ilk prensip budur.

Tutum temeldir

Fiziksel saldırganlık içeren bir durumdaysanız, Doğu filozofları sakin olmanızı tavsiye eder. Bu sakinlik vücudunuzda da mevcut olmalıdır; gergin değil rahat görünmelidir.

Bu pratik ve nefes kontrolü ile elde edebileceğiniz bir şeydir. Yavaş ve derin nefes alırsanız, kaslarınız çok fazla gerilmez.

Kendinizi fiziksel saldırılara karşı koruma sanatı da şu eylemleri içerir:

 • Saldırganla olan mesafenizi olabildiğince uzak tutun.
 • Mekanik veya otomatik hareketler yapmayın; daima niyetle hareket edin.
 • Geri çekilin ve düşünün ve diğer kişinin nereden geldiğini anlamaya çalışın.
 • Düşmeyi ve ayağa kalkmayı öğrenin.
 • Daha net bir görüş elde etmek için çevresel görüşünüzü kullanmaya çalışın.
 • Vücudunuzu dik tutun, ayaklarınız yere sıkıca bastırın. Yine de kaslarınız hala gevşek olmalıdır.

Bu, dövüş sanatlarının çatışmada yapmanız gerektiği söylenilenlerin çok basitleştirilmiş bir versiyonudur. Bu noktaların her biri, ardında yatan belirli bir felsefeye sahiptir ve yıllarca tecrübe gerektirir. Ancak bu, onları yararlı bir sistem ve pratik için kılavuz olarak kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Fiziksel saldırılar aslında özünde sözlü saldırılara oldukça benzerler. Benzer mekanizmaları içerirler ve sadece araçlar açısından farklılık gösterirler. Böylece, aslında sözlü saldırılarla aynı temel prensipleri fiziksel saldırılara uygulayabilirsiniz.

Sözlü saldırılar

Doğu felsefesi hiçbir zaman birinin size sözlü olarak hakaret etmesine veya sizi küçük düşürmesine izin vermemeniz gerektiğini söyler. Fakat bu aynı taktikle cevap vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Kullanabileceğiniz başka stratejiler vardır.

Birçoğu aslında beden dilini içerir. Vücudunuzun bir metanet ve barış mesajı göndermesini istemelisiniz. Duruş ve eylemlerle ilgili bazı ipuçları:

 • Bir süre için sözlü saldırgana kesin bir biçimde bakın, sonra bakışınızı aşağı indirmeden yumuşatın.
 • Diğer kişiye şaşkın bir şekilde bakın, sonra geriye çekilin.
 • Kambur durmayın; duruşunuzu dik ve harekete hazır tutun.
 • Durum ne kadar rahatsız edici olursa olsun göz temasından kaçınmayın.
 • Son olarak, diğer kişi dinlemiyorsa konuşmayın.

Diğer kişiye karşı yeterince anlayışlı ve merhametliyseniz, kendinizi nasıl savunacağınızı bilirsiniz. Tabii ki, bunu yapmak için önce kendinizi tanımanız, kendinizi anlamanız ve kendi duygularınızı nasıl ileteceğinizi bilmek zorundasınız.

Kendinizi sözlü bir çatışmada bulursanız, Doğu felsefesinin önerdiği üç strateji şudur:

 • Geri çekilin. Bunu uygulamak, diğer kişinin tutumu veya durumu, işlerin muhtemelen çirkinleşeceğini düşündürdüğü zaman iyi bir seçenektir. Bu, hiçbir şey söylememek, uzaklaşmak veya konuyu değiştirmek anlamına gelir.
 • Bir ateşkes çağrısı yapın. Bunu, diğer kişinin makul davrandığını veya çatışmadan ötürü acı çektiğini görünce yapmalısınız. Bu durumda, bir anlaşmaya varmaya çalışmalısınız.
 • Hiçbir şey yapmayın. Saldırının gereksiz olduğunu hissediyorsanız ya da doğru olup olmadığından emin değilseniz, hiçbir şey yapmamanız gerekir. Bu durumda, ideal olarak gözleriniz kapalı bir biçimde, sessiz ve sakin kalırsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

 • Avelar-Rosa, B., Gomes, M., Figueiredo, A., & López-Ros, V. (2015). Caracterización y desarrollo del “saber luchar”: contenidos de un modelo integrado para la enseñanza de las artes marciales y de los deportes de combate. Revista de Artes Marciales Asiáticas, 10, 16-33.

“Doğu Felsefesinde Kendini Savunma” https://aklinizikesfedin.com/dogu-felsefesinde-kendini-savunma/