Seçim Sizin

Kocasını uğurlamak için kapıyı açan kadın dışarıda yaşlı üç tane ihtiyar görür. Kocası gider oda kapıyı kapatır ve içeri girer.

Bir müddet sonra aklına dışarıdaki ihtiyarlar gelir çıkar dışarı yanlarına gider. Kaldırıma oturmuş öyle beklemektedirler.

– Amcalar nasılsınız buyurun size sıcak birer tas çorba vereyim der.

İhtiyarlar;

– kocan işe gitti galiba derler.

– Evet der kadın kocam işe gitti.

– O zaman gelmeyelim teşekkür ederiz derler.

Kadın geri döner evine gider. Akşam kocası işten geldiğinde konuyu anlatır;

– Girmediler eve der. Kocası;

– Yahu onlar hala dışarıda oturuyor der.

İhtiyarların davranışı çok etkilemiştir adamı. Gidip çağırayım birer çorba ikram edelim. Dışarıya çıktığında ihtiyarlar gerçekten kaldırımda oturmuş sohbet ediyorlardır kendi kendilerine. Adam nezaketli bir şekilde hal hatır sorar ve

– Buyurun size birer tas çorba ikram edeyim.

– Olur derler.

Kapıya geldiklerinde üçü de durur, içeriye girmezler. Adama

– Biz üçümüz birden içeriye giremeyiz siz birimizi seçin derler. Adam;

– Olur mu öyle şey der,

– Olur olur biz giremeyiz siz seçin birimizi derler.

Adam nedenini sorar, ihtiyarlardan birisi anlatır;

– Benim adım zenginlik, bu arkadaşım başarı, bu arkadaşımda mutluluğu temsil eder. Bizden hangimiz bir eve girersek o eve giren arkadaşın temsil ettiğine kavuşur ev sahibi. Şimdi siz ne istiyorsanız ona karar vereceksiniz ve bizim birimizi seçmeniz gerekiyor.

Adamın kafası karışır içeri girer karısı ve çocuğuna olayı anlatır. Kadın başarıyı seçelim başarı girerse her şeyi başarırız der. Kocası yahu ne gerek var zenginliği seçelim zengin olunca başarmaya ne gerek var. Çocuk anne ve babasına döner benim fikrim mutluluğu çağıralım. Bir evde mutluluk varsa zenginlik de olur, başarıda olur der. Çocuklarının bu fikri çok hoşlarına gider ve mutluluğu çağırmaya karar verirler. Adam dışarıya çıkar,

– Biz mutluluğu seçtik der demez.

İhtiyarların üçü de eve girerler. Adam;

– Hani biriniz girecektiniz?

Mutluluğu temsil eden ihtiyar adama döner ve şöyle der.

– Benim haricimde kimi seçseydiniz o yalnız girecekti bu eve. Ama siz beni seçtiniz, mutluluğun olduğu eve başarıda girer, zenginlikte girer.