Araştırmalara göre günde beş fincan çay içmek, 85 yaşın üzerinde odaklanma ve reaksiyon sürelerini iyileştiriyor.

  • Günde 5 fincandan fazla çay içen yaşlı insanlar daha iyi beyin fonksiyonuna sahiptir.
  • Newcastle Üniversitesi çalışması, daha iyi odaklanma ve dikkat süresine sahip olduklarını gösteriyor.
  • Ayrıca tepki hızları da dahil olmak üzere daha iyi ‘psikomotor’ beceriler gösterdiler.

Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, iyi bir çay demlemenin 85 yaş üstü insanlarda beyin işlevini iyileştirdiğini gösteriyor.

Çalışmada, günde beş fincandan fazla çay içenlerin daha fazla odaklandığı ve sürekli bir dikkat süresine sahip olduğu görüldü.

Ayrıca beyin ve hareketi birbirine bağlayan daha iyi psikomotor beceriler de gösterdiler.

Testlerde, bir yapbozu tamamlamak, dikiş yapmak veya araba sürmek gibi günlük faaliyetlerde daha iyi doğruluk ve tepki hızı gösterdiler.

Önceki araştırmalar, çayın kan basıncını ve kolesterolü düşürmek gibi sağlık yararları olduğunu ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ancak Newcastle Üniversitesi İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Dr. Edward Okello, yaşlı insanların beyin fonksiyonlarında fark yaratan şeyin içecek mi yoksa bunu yapma rutini mi olduğundan emin olamadı.

Araştırmacılar, yaşlılarda gördüğümüz bu beceriler sadece çayda bulunan bileşiklerden kaynaklanmıyor olabilir, aynı zamanda bir demlik çay yapma veya bir fincan çay içerken sohbet etme alışkanlıkları da aynı derecede önemli olabilir. ‘dedi.

Araştırmacılar, kendi evlerinde veya huzur evlerinde yaşayan 85 yaşın üstündeki kişilerin çay içme alışkanlıklarını incelediler ve sütlü veya sütsüz günde beş fincandan fazla çay içenlerin bazı bilişsel testlerde daha iyi performans gösterdiğini buldular.

85 yaş üstü 1.000’den fazla kişiyi içeren çalışmada en iyi verileri kullandılar.

2006’da başlayan çalışmalar, neredeyse bir asırlık yaşa gelmiş yaklaşık 200 katılımcıyla bu güne kadar devam ediyor.

Araştırma hemşireleri; anketler, ölçümler, fonksiyon testleri ve açlık kan testinden oluşan bir sağlık değerlendirmesini tamamlamak için katılımcıları kendi evlerinde ziyaret ederek bilgi topluyor.

Siyah çay, tüketimini inceleyen araştırmacılar, bilişsel gerilemeye karşı koruduğuna dair kanıt arıyorlardı.

Daha yüksek çay tüketiminin, önemli ölçüde daha iyi dikkat becerileri ve karmaşık görevlerde psikomotor hız ile ilişkili olduğunu buldular.

Ancak çay tüketimi ile genel hafıza veya basit hızlı görevlerde performans ölçütleri arasında hiçbir ilişki bulamadılar.

Araştırmacılar, bulguların, dikkati ve psikomotor hızı iyileştirmeyi amaçlayan herhangi bir diyette, siyah çayın yaşlılar için tüketilmesi gerektiğini öne sürüyorlar.

Dr. Okello: “Artık bir fincan çayın tadını çıkarmanın, susuzluğunuzu giderdiğini ve 85’lerin üzerinde dikkat süresine faydaları olduğunu biliyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: dailymail

“Daha İyi Bir Beyin Fonksiyonu İçin, Günde 5 Fincan Çay İçin!” Derleyen: Feyza Çetinkol https://www.bizsiziz.com/daha-iyi-bir-beyin-fonksiyonu-icin-gunde-5-fincan-cay-icin/