Dünyanın her yerinde milyonlarca insan her gün sosyal medyayı kullanıyor. En popüler platformlar Facebook ve İnstagram’dır. Ortalama olarak, her kullanıcı sosyal medyada günde yaklaşık iki saat harcıyor. Sürekli görüntü bombardımanına tutulduğunuz ağlara maruz kalmanın çok büyük etkileri vardır. Bu nedenle en çok konuşulan konulardan biri de bu sosyal ağlar ve beden imajımızın nasıl etkileşime girdiğidir.

İnstagram gibi sosyal ağlar harika bir eğlence kaynağıdır. Ancak, aynı zamanda kendinizi hem ifade ettiğiniz hem de temsil ettiğiniz alanlardır. Kendinizi temsil etmek, başkaları için kendinizle ilgili bir izlenim yaratmayı, değiştirmeyi veya sürdürmeyi amaçlayan herhangi bir davranış olarak tanımlanır. Örneğin, İnstagram gibi bir uygulamada, kendi fotoğraflarınızla kendi sunumunuzu oluşturursunuz. Bu nedenle, fiziksel görünümünüz son derece önemli hale gelir.

Beden imajı

Beden imajı, her insanın kendi bedeninin temsili olarak tanımlanır. Aynı zamanda, o temsile karşı sahip olduğunuz duygu ve tutumlara da dayanmaktadır. Aslında, gerçek imajınızı ideal imajınızla karşılaştırarak beden imajınızı “yaratıyorsunuz”.

Kendiniz hakkında net ve gerçek bir algıya sahipseniz ve bundan memnunsanız, olumlu bir beden imajına sahipsiniz. Ayrıca, kişisel değerinizi fiziksel imajınızla ilişkilendirmezsiniz.

Öte yandan, bedeninize çok önyargılı bir şekilde değer verdiğinizde ve algıladığınızda, olumsuz bir beden imajına sahip olursunuz. Aslında, kendi vücudunuzdan utanmış ve endişeli hissediyorsunuz. Ayrıca, sadece başkalarının çekici olduğunu düşünme eğilimindesiniz.

Yaşamınız boyunca beden imajınızı yaratma ve yansıtma şeklinizi değiştirirsiniz. Bununla birlikte, temelde ergenlik döneminde oluşma eğilimindedir. “İdeal benliğinizi” etkileyen iki temel unsur vardır: tarih ve şimdiki an.

Tarihsel unsur, kültürünüzün güzelliği görme biçimiyle ilgilidir. Mevcut unsur, güzelliğin şu anda nasıl tanımlandığı ile ilgilidir. Gerçekten de, bugün güzel olduğunu düşündüğünüz şey, yıllar önce güzelliğin algılanma biçiminden çok farklı olacaktır.

Sosyal ağlar

İnstagram kullanıcılarının çoğu 18-34 yaşları arasındadır. Ayrıca, 18 yaşın altındaki çocukların en sevdiği uygulamadır. İnstagram’ın fikri, görsel içerik (fotoğraf veya hikaye) yüklemeniz ve insanların bunları beğenmesi veya takip etmesidir.

Kendinizi tanıtmak için bir alan! Aslında başarınızı, fotoğraflarınızı beğenen veya sizi takip eden kişi sayısıyla ölçersiniz. Uzmanlar, İnstagram’a günde yaklaşık bir milyon özçekim yüklendiğini tahmin ediyor. Bunların yüzde 14’ü bir tür dijital rötuş yapıyor. Gerçekte, aldığınız beğeniler, yansıttığınız imajı güçlendirme eğilimindedir. Bununla birlikte, beğeni eksikliği sizi değiştirmeye teşvik edebilir.

Yaptığınız bu ince ayarlar toplumsal klişelere dayanmaktadır. Aslında, bir çalışma İnstagram’daki özçekimlerin dergi reklamlarından bile daha basmakalıp olduğunu öne sürdü. Bu, kendinizi genellikle olumsuz bir şekilde başkalarıyla karşılaştırdığınız anlamına gelir. Ayrıca, başkaları tarafından da aynı temelde değerlendirilirsiniz.

Sosyal ağlar vücut imajınızı etkiler

Birkaç teori, İnstagram gibi sosyal ağların kullanımının vücut imajınızı nasıl etkilediğini açıklar.

Sosyal karşılaştırma teorisi

Leon Festinger, konumunuzu ve/veya öz değerlendirmenizi belirlemek için kendinizi yaşıtlarınızla karşılaştırmanızı önerir. Kendinizi daha yüksek bir konuma yerleştirirseniz (aşağıya doğru karşılaştırma), benlik saygınız artar. Ancak kendinizi daha düşük bir konuma yerleştirirseniz (yukarı karşılaştırma), benlik saygınız azalır.

Sosyal medyada yaptığınız karşılaştırmaların vücut memnuniyetsizliği ile ilgili olma eğiliminde olduğunu keşfettiler. Bu, kendinizi ünlülerle veya yabancılarla karşılaştırmayı içerebilir.

Nesneleştirme teorisi

Fredrickson ve Roberts, ideal kadın bedeni imajının görülmek ve değerlendirilmek amacıyla sosyal olarak inşa edildiğini öne sürerler. Bu, kullanıcıların vücut imajlarını bir izleyicininkine dayandırma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Başka bir deyişle, bedenleri hakkında kendi içsel değerlendirmelerine ve algılarına sahip olmak yerine, imajlarını diğer insanların düşünce ve beklentilerine göre inşa ederler.

Bu bakış açısı, önyargılı olmanın yanı sıra, vücudunuzu sürekli olarak izlemeniz gerektiği anlamına gelir. Kabul edilen güzellik standartlarına uymuyorsa utanabilir ve endişe duyabilirsiniz. Bu, bir dizi zihinsel sağlık sorununa neden olabilir.

Dikkate alınması gereken diğer hususlar

Bu gün, bu çağda sosyal ağların etkisinden kaçınmak zor. Bununla birlikte, bazı faktörler sosyal medyanın vücut imajınız üzerindeki etkisini azaltabilir.

Örneğin, İnstagram’ın vücut şemanızı nasıl etkilediği ve başkalarıyla yaptığınız karşılaştırmalar, benlik saygınıza bağlıdır. Bu nedenle, özsaygınız iyiyse, olumsuz etkilere karşı daha az savunmasız olursunuz.

Feminist ideoloji, bedenin nesneleştirilmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, feminist fikirleri olan kadınların, paylaştıkları görüntülerin etkisine çok daha az dikkat etme eğiliminde olmalarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça

  • Bra Folgar, A.L. (2019). Corporalidad online-offline: Revisión sistemática de la influencia de Instagram en la imagen corporal de las adolescentes. Universidad Autónoma de Barcelona.

Kaynak: “Sosyal Ağlar Beden İmajınızı Etkiler” https://aklinizikesfedin.com/sosyal-aglar-beden-imajinizi-etkiler/