Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 3,5 milyar insan farklı çeşitlerde parazit enfeksiyonlarından şikâyet ediyor. Parazit, diğer organizmalar üzerinde yaşayan ve onlardan beslenen organizmalara deniyor.

Parazitler vücuttaki besinleri kullandıkları için tüm organizmaya zarar verebiliyor. Tüm organlarda ortaya çıkma ve orada beslenip gelişme ihtimali olduğu için parazitler sağlığınız açısından çok tehlikeli olabilir. En çok bağırsaklarda rastlanmasına rağmen her yerde ve şekilde karşımıza çıkabilir.

Bazıları alyuvarları ile beslendiği için kansızlığa yol açabilir. Diğerleri sizi sürekli açmış gibi hissettirebilir çünkü durmadan vücuda giren besinleri yerler.

Vücudunuzda Parazit Olduğunu Gösteren 10 Belirti

  1. Egzema, döküntü, kurdeşen ve hassas, lezyonlu ve kuru cilt gibi problemler,
  2. Sinirlilik, kaygı, rahatsızlık, unutkanlık, depresyon, ruh hali değişimi ve buna benzer ruh ve kaygı sorunları,
  3. Yorgunluk, ilgisizlik, tükenmişlik,
  4. İshal (Parazitler genellikle bağırsaklara saldırdığı için karın bölgesinde sıkıntılara yol açar),
  5. Rahatsız bağırsak sendorumu (IBS) (En yaygın belirtilerden biridir. Parazitler bağırsağın iç yüzeyine yapışarak iltihaplanmaya yol açabilir),
  6. Kist, fibroid, adet öncesi sendromu (PMS), idrar yolu enfeksiyonu, yumurtlama problemleri, adet problemleri, prostat problemleri ve vücudun su tutması,
  7. Kansızlık,
  8. Kramp, kas ağrıları, eklem ağrıları, artrit ağrıları, ellerde ve ayaklarda uyuşma, göbekte ağrı ve buna benzer kas ve eklem sıkıntıları,
  9. Uyku düzensizliği, sürekli uyanma, uykuda idrar tutamama, uyuyamama ve uykuda dişleri gıcırdatma,
  10. İştah kaybı ve iştahın fazla açılması, kilo alma veya verme konusunda sıkıntı, uzun süreli obezite durumu ve buna benzer kilo ve iştahla ilgili sıkıntılar.

Vücudunuzda parazit olup olmadığından emin olmak en iyi ve kesin çözüm dışkı analizi yaptırmaktır. Bu analizi yaptırıp bir doktora giderek eğer varsa parazitin çeşidini de öğrenebilirsiniz.

Parazitler şekere ve şekerden yapılmış yiyeceklere bayılırlar. Bu nedenle beslenme düzeninizden şekeri ve işlenmiş gıdaları çıkarmanızda fayda vardır.

Zencefil, aloe, yılan otu kökü, böğürtlen, ananas, nar, papaya, hindistan cevizi yağı ve çiğ lahana gibi gıdaları tüketerek parazitleri vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz. Tüm parazitlerden ama özellikle de kurtlardan kurtulmak için beslenmenize daha çok lifli yiyecekler katabilirsiniz.