Her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken film derler ya. Her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken filmler vardır ve mutlaka da izlemeliler ama aynı filmleri öğrencilerin de, velilerin de, eğitim yöneticilerinin de izlemesi gerekmez mi? İşte bunlardan birkaçı:

1. Ölü Ozanlar Derneği (1989)

“Size kim ne derse desin, sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirebilir.”

John Keating, sıkı disiplinli ve ezbercilikten boğulmuş öğrencilerin ufkunu açar. Edebiyatın ve sanatın hayatta insan için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu vurgular. Bir gün derse gelir ve bütün öğrencileri kendi masasının üzerine çıkartır. Ve der ki, “hayata sadece kendi bakış açınızdan bakmayın eğer tepeden bakarsanız sizden farklı olan insanların hayatlarına da dokunabilirsiniz”. Aslında burada Pragmatizm felsefi akımını öğrencilere uygulatır. Hayatta anı yaşamanın önemini, insanın kendini keşfetme sürecini ve bakış açısındaki farklılıkları ve yenilikleri sunar.

2. İki Dil Bir Bavul (2008)

“Hiçbir şey yok anne. Hani farkındaydım bir köye geleceğimin ama burada hiçbir şey yok…”

Denizlili Türkçe öğretmeni Emre, şark görevine başlamak için kendisini, Doğu’da bir köyde bulur. İbn-i Haldun: “Coğrafya insanın kaderidir” der. Emre Öğretmen kendini, dilini ve kültürünü bilmediği bir dünyaya yolculuk yapıyordur. Onu, farklı bir coğrafyada, farklı bir kader bekler . Öğrencileri ona, o öğrencilerine yabancıdır. Çünkü öğretmen Kürtçe dilini, öğrenciler ise Türkçe’ye hakim değildir. Bir ders yılı boyunca, öğrencilerine Türkçe öğretmeye ve onlarla iletişim kurmaya çalışır. Filmde, Emre Öğretmen’in hem büyük bir yalnızlık ve yabancılaşma yaşamasını hem de farklı coğrafyaların insanı olsalar da öğrencileriyle birbirlerinin hayatlarına dokunarak birlikte yaşamaya ve birbirlerini anlamaya çalışma süreci anlatılır.

3. Black ( 2005 )

“Düşler, gören gözler değildir akıldır. Gözlerim görmüyor ama yine de düşlüyorum.”

Film, Helen Keller’in gerçek yaşamının anlatıldığı kitaptan uyarlanan Hint yapımıdır. Sağır ve gözleri görmeyen Michelle büyüdükçe, kontrol edilemez bir hale gelir. Onun bu durumunu kabullenmeyen babası, kızına sevgi ile yaklaşmaz. Ve sonunda Michelle’yi bir kliniğe kapatmayı bile düşünür. Ama Michelle’nin hayatı öğretmeni Debraj Sahai ile değişecektir. Bu özel eğitim öğretmeni, gönüllü olarak Michelle ile ilgilenir. Sevgi ve anlayış dilinin insanda yarattığı büyük değişimi görmek istiyorsanız, bu filmi izlemeden geçmeyin.

4. Kara Tahta ( 2000 )

“Faziletlerin başı ilimdir. Hz. Ali”

İran kırsal kesiminde, sırtlarına dayadıkları ‘kara tahtalarla’ kendilerine öğrenci arayan kadim öğretmenlerin hikayesini izliyoruz. Öğretmenler, Hz. Ali’nin “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözünün şuuruyla hareket ediyorlar. Bu tahtalar yalnızca eğitim amaçlı değil, kendilerini korudukları bir sığınaklarıdır. Onlar, sadece okul dersleri değil, hayat derslerinden de geçer.

5. Taare Zameen ParYerdeki Yıldızlar ( 2007 )

“Hayattaki en büyük mucize çocukken iyi bir öğretmene rastlamaktır.” 

Bir Aamir Khan filmidir. Ishaan, birçok bilim adamınında başına gelen disleksi hastasıdır. Disleksi, bir öğrenme bozukluğudur. Ama ailesi yeterince ilgiyi göstermemiş ve bu yüzden, Ishaan’ı anlamamışlardır. Okulla arasında hep bir problem yaşar. Ama bir gün, okula yeni gelen resim öğretmeni sayesinde bu rahatsızlık fark edilecek ve hayatı değişecektir. Ishaan’ın bu sorunun üstüne giderek, onu anlamaya çalışan ve çözüm üreten öğretmeni hem okul başarısı hem de aile ilişkilerinin iyiye gitmesini sağlayan bir pozisyonda olacaktır.

 

6. Detachment (2011)

“İnsanlarda ebeveyn olmadan önce bazı şartlar aranmalı ve bu konuda onlara eğitim verilmeli. Bunu evde denemeyin.”

Henry Barthes bir okulda vekil öğretmenlik yapmaya başlar. Mutsuz, kaygılı bir profil çizer. Hayata ve insanlara dair derin bir kopukluk yaşar. Ama öğrencilerine karşı gayet iyimserdir. Okulda öğrencilerin durumunu pek iyi gözlemlemez ve öğrencileriyle arkadaş olmaya çalışır. Onları ‘anlama odaklı’ bir eğitim çizgisi çizer. Ayrıca film, Amerikan eğitim sistemine de ciddi eleştiriler ve göndermelerde bulunur.

7. Beyond the Blackboard / Ders Tahtasının Ötesi (2011)

Önyargıları aşabilmek ve hayatlara dokunabilmek üzerine şahane bir film. Terapi etkisi yapan önemli sahneleri var..

Bazen bir film izlersiniz, bir hikaye dinlersiniz, işte bu hikaye büyük bir hayat dersi diye düşünürsünüz. Stacey Bess’in hikayesi böyle bir hikaye. Yaşanmış bir hikayeden uyarlanan filmde; 24 yaşındaki çiçeği burnunda öğretmen Stacey, her ne kadar bazı korkular ve ön yargılarla ilk dersine girse de, bir sığınma evinde, evsizlerden oluşan öğrencilerinin yaşamında büyük farklar yaratacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 7 Film” http://ceoekonomi.com/ogretmenlerin-izlemesi-gereken-7-film/