David Levithan bir keresinde şöyle demişti: “Narsisizm. Tam boy bir aynaya sahip olmadığımı düşünemezsiniz.” Gerçekte,narsisizm var olmanın yasallığını ve öz saygısını aramaktır. Bu nedenle narsisizm ve benlik saygısını karıştırmak kolaydır. Bununla birlikte, ikisi arasında uzlaşmazlıklar vardır ve bu yazıyı onlara adayacağız.

Hem narsisizm hem de benlik saygısı, bir şekilde varlığın meşrulaştırılmasını ister. Peki, fark nerede? Bu iki kavram neden bu kadar kolay karıştırılıyor? Cevabı basittir, narsisizm iyi bir imajla meşruiyet arar, benlik saygısı bunu basit, koşulsuz varoluşla yapar.

Narsisizm ve benlik saygısı arasındaki farklar

Yukarıdaki akıl yürütmenin ardından, narsisizm ve benlik saygısının motivasyonlarında ve yarattıkları biçimlerde karşıt oldukları açıktır. İlk olarak, bu karışıklık üzerinde çalışan iki psikolog düşünelim: Pilar Mallor ve Manuel Villegas.

Araştırmalarında, ilk bakışta benzer görünen davranışların varlığına rağmen, narsisizm ve benlik saygısı arasında açık farklar buluyoruz. Bu davranışları nasıl ayırt ederiz?

Narsistlerin kendilerine dair abartılı bir algısı vardır

Narsist bir kişi ve yüksek öz saygısı olan biri arasındaki temel fark, benlik imajıdır. Narsistler, abartılı ve çarpık bir önem hissine sahiptir. Öz saygısı yüksek insanlar ise daha az şişkin ama daha geçerli bir iç tatmine sahiptir.

Narsist, gerçekte çarpık bir benlik algısı olan abartılı bir benlik imgesiyle refahı ve güvenliği arar. Güvensiz bir kişinin gizlediği gerçek bir içsel vakum gösterirler.

Öte yandan, yüksek benlik saygısı olan bir kişi, onların iyi olmalarını tatmin edici ilişkilere dayandırır. Kendi imajlarına fazla önem vermezler. Kendine güvenen olmak, başkalarının önünde başarıları abartmak ya da vurgulamak değil, sadece onları kutlamanın keyfini çıkarmak anlamına gelir.

Bir kişinin her yere kendi resimlerini asması tuhaf değil mi? Sanki var olduklarını kanıtlamaya çalışıyormuş gibi.

Candace Bushnell

İlgi ihtiyacına karşı girişkenlik

Yüksek benlik saygısı olanlar iddialıdır. Ne zaman konuşulacağını, ne zaman konuşulmayacağını bilirler. Bunu bilgiyle yapalar ve her zaman konuşmaya değer katarlar. Duygusal ve sosyal zekaları var. Buna ek olarak, sabırlıdırlar ve geçerli bir görüşe sahip olduklarını bilirler.

Bununla birlikte, narsistler, kendi kendilerine ait imajlarına aşırı derecede tapındıkları göz önüne alındığında, ilgiye muhtaçtır. Her zaman gündemde olmaya çalışırlar. Partinin merkezi. Herkesin, orada olduklarını bilmesini isterler. Başkalarının da sürekli onlara aynı şekilde tapmasını beklerler.

Empati

Narsistlerin ve öz saygısı yüksek kişilerin ayrıldığı bir başka nokta da empati kurma yetenekleridir. Sağlıklı bir benlik saygısı olan kişi, sosyal etkileşim, aktif dinleme için gerekli olan sabır ve empati ile gelişebilir.

Bir narsist sadece kendini ve imajını düşünür. Bu nedenle, sağlıklı benlik saygısı olan bir kişi, başkalarıyla bağlantı kurmak için daha iyi konumdadır. Sürekli memnun etme şeklinde bir ihtiyacınız olmadığında, kendinizi başkalarının “yerine ” koymaya odaklanabilirsiniz. Bu farklı bakış açılarını, ideolojileri ve duyguları anlamanızı kolaylaştırır.

Bencillik ve işbirliği

Bir narsisti sağlıklı benlik saygısı olan kişiden ayırt edebileceğimiz bir diğer anahtar bencilliktir. Sadece kendisini düşünen birinin kendisini sevgiyle dolu gibi düşünmesi kolaydır. Gerçekte, bu kişi, kendisinin en büyük düşmanı olduğu konusunda kuşkuyla doludur.

Yüksek benlik saygısı olan bir kişi cömertliği ne zaman ve nasıl göstereceğini bilir ve işbirliği yapmakta yeteneklidir; oysa narsist kişi bu konuda yetersizdir. Eğer çıkarı yoksa, çaba göstermek zordur onun için.

Kıskançlığın acısını bu kadar keskin kılan şey, kibrin onu desteklemesidir.

Stendhal

Kibir’e karşı merhamet

Kibir de narsist insanlar ve sağlıklı benlik saygısı olanlar arasında önemli bir farktır. Narsist biri, belki de kendisi dışında, kimse için şefkat göstermezken, benlik saygısı olan insanlar, başkalarını çok severler ve değer duygusuna sahip olurlar. Başkalarına yardım etmenin güzel mücadelesini takdir ederler.

Böylece narsist, kibri nedeniyle genellikle agresiftir, kıskançtır ve iyi hissetmek için başkalarını domine etmeye ihtiyaç duyar. Eleştirileri kabul edemez, ancak tarafsız olsa da bunu kişisel olarak alma eğilimi gösterir. Hatalarından ders çıkarmaz, çünkü onları görmekte ve kabul etmekte büyük zorluk çeker.

Narsistik kişi ve sağlıklı benlik saygısı olan kişi, ilk bakışta çok benzer görünebilir. Ancak, zaman geçtikçe, iki kişilik arasındaki farklılıkları açıkça görebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

https://aklinizikesfedin.com/narsisizm-ve-oz-saygi-arasindaki-5-fark/#