Hayatımızda belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirdiğimizde çok mutlu hissederiz. Ancak bazı insanlar bu mutluluğu bize zehir ederler. Bu insanların size iyi dilekte bulunan insanlar olduğunu düşünürsünüz, ancak bu insanlar, eğlenceyi sizle paylaşmak yerine sizi kıskanırlar ve bu nedenle size kendinizi kötü hissettirmekte bir beis görmezler. Kıskanç insanlar sürekli olarak aşağılık kompleksine girerler ve başkalarının sahip olduklarına gözlerini dikerler. Hepimiz bazen kendimizi kıskanç hissedebiliriz ancak çoğumuz bunu eyleme dökecek kadar abartmaz ve hayatımıza devam ederiz. Ancak bu ve benzeri durumları içselleştirerek yakınlarına hayatı dar eden bazı insanlar vardır.

Bu insanları değerlendirmek ve ortaya çıkarmak kolay değildir. Aşağıdaki 12 işaret çevrenizdeki kıskanç insanları bulmanızda size yardımcı olacaktır:

1 . Taklit

Kariyerinizi, ilişkilerinizi, kıyafetlerinizi ve daha nicesini kıskanan bir insan size benzeyebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar; sizi taklit ederler. Oscar Wilde diyor ki:

“Taklit yağcılığın en samimi halidir ancak çoğu zaman başkaları sizin düşüncelerinizi çaldığında sinir bozucu bir şeydir. Ancak sinirlenmektense, bu insanlara kendi kişiliklerini bulmaları için yardım edin. Bir şeyleri başarabilmek için kendileri olmaları gerektiğini öğretin.”

2 . Sahte iltifatlar

Kıskanç insanlar sizi övüyormuş gibi görünmek isterler ancak arkanızı döndüğünüzde arkanızdan art niyetli yorumlar yaptıklarını göreceksiniz. Hiçbir şeyi umursamıyormuş gibi davranırlar. Onların seviyelerine inmeyin.

3 . Başarılarınız küçümsenir

Sürekli başarılarınızı küçümserler, çok daha ileriye giderler. Unutmayın onlara bunun aksini söylemenin bir faydası yok çünkü böyle davranmaya devam edecekler. Sadece mütevazı olun, yeterli.

4 . Hatalarınız onları mutlu eder

Bir hata yapsanız hatta sadece küçücük bir şey kaybetseniz sizi kıskanan insanın söyleyeceği ilk cümle ‘’ben sana demiştim’’ olacaktır. En küçük hatanız bile onları mutlu etmeye yeterlidir. Sert sözlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin. Siz doğru yolunuzda ilerlediğiniz sürece, hiçbir şey sizi başarılara ulaşmaktan alıkoyamayacaktır.

5 . İyi gün dostu değillerdir

Genellikle fark edersiniz, bazı insanlar yalnızca başarılı olduğunuz süre boyunca yanınızda olurlar. Başarısız olursanız batan gemiye hücum eden akbabalar gibi kaçarlar. Ancak kıskanç insanlar bunun tam tersidir. Sizin iyi olmanız onların kıskançlık duygusunu arttırır ancak kötü durumda olmanız onları mutlu eder.

6 . Onların gözünde siz bir rakipsiniz

Kıskanç insanlar sizi rakip olarak görürler, çünkü sizden daha iyi olmak isterler ve kendilerini daima sizden üstün görünmek için ellerinden geleni yaparlar. Onların sizi provoke etmesine izin vermeyin. Bu tarz bir düşmanlık sağlıklı değildir ve sizi alt edebilmek için kötü taktikler kullanmaktan bir an bile tereddüt etmezler.

7 . Dedikoducudurlar

Kıskanç insanlar fırsatını buldukları an arkanızdan konuşmaya başlarlar ve kesinlikle iyi konuşmazlar. Kendileri de yalan olduğunu bildiği halde hakkınızda yalan yanlış söylentiler yayarlar. Bu gibi şeylerden etkilenmeyin ve iradeli olun.

8 . Yaptığınız her şeyde bir kusur bulmada üstlerine yoktur

Kıskanç insanlar sizi şans eseri bir şeyler başarmış ve kendilerinden aşağı bir birey olarak görürler. Her hareketinizi eleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Çok yetenekli olmanız veya çok çalışıyor olmanız onlar için bir anlam ifade etmez. Onlar sadece sizi nasıl aşağı çekebileceklerini düşünürler.

9 . Sebepsiz bir şekilde sizden nefret ederler

Ona karşı bir yanlış yapmamış olsanız dahi sizden nefret ederler. Başarınıza imrenirler ve onu elde edemediklerinde hemen sizden nefret ederler. Bununla uğraşmanın tek yolu onlara nazik olmanızdır aksi takdirde size kin ve intikam kokan bir şeyler yapabilirler.

10 . Sizi yakınlarınızdan soyutlamaya çalışırlar

Kıskanç insanlar en güçlü zararlarını yakın ilişkilerinizi zedelemek için verirler. Arkanızda hiçbir güç kalmaması için sizi yakınlarınızdan uzaklaştırmak isterler ve bu sayede sizi daha kolay alt edebileceklerini düşünürler.

11 . Gerçek renklerini belli ederler

Kıskanç insanlar size karşı olan hislerinde asla dürüst değillerdir. Yüzlerinde sahte bir gülümseme vardır ve mutluluğunuzu paylaşan ve sizin için en iyiyi isteyen biri gibi davranırlar.

12 . Tavsiyeleriyle sizi sabote ederler

Kıskanç bir insan sizi aşağı çekerken vicdanı sızlamaz. Başarısız olun diye size en kötü tavsiyeleri verirler. Dikkatli olun, çünkü sizin onu dinleyeceğinizden emin olabilmek için çok çaba gösterirler.

Kıskanç insanları bulmak zordur ama imkansız değildir. Unutmayın, kıskançlıkları yalnızca güvensizlikten kaynaklanıyor. Sakin olun ve onlara doğru yola girmeleri için rehberlik edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “Size Karşı Gizli Kıskançlık Besleyen Bir İnsanı Ortaya Çıkarmanızı Sağlayacak 12 İşaret”

http://filoji.com/size-karsi-gizli-kiskanclik-besleyen-bir-insani-ortaya-cikarmanizi-saglayacak-12-isaret/