7 C yöntemi, karar vermenizi ve hedeflere ulaşmanızı kolaylaştıran kavramlar üzerinde düşünmenize yardımcı olan basit bir araçtır. Bir amaca ulaşmak için fikirlerinizi ve duygularınızı sıralamanıza yardımcı olur.

7 C yöntemi, size hedeflerinize giden yolların dayandığı sütunları hatırlatan bir tür rehber görevi görür. Bu faktörlerin her biri, arzudan eyleme yumuşak bir geçişe katkıda bulunur.

Bu araç, özellikle ulaşılması kolay olmayan bir hedefe ulaşmak için yola çıktığınızda değerlidir. Bir şey yapmak veya bir şeyi yapmayı bırakmak istediğinizde, çaba göstermeniz ve motive olmanız gerekir. 7 C yöntemi, bunu yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi hatırlamanıza yardımcı olur.

7 C yöntemi başarıyı garanti etmese de, özellikle nihai hedefinizden uzaklaşmaya başladığınızı düşünüyorsanız, son derece yararlıdır. Fikirlerinizi yeniden sıralamanıza ve sizi engelleyebilecek faktörleri belirlemenize olanak tanır. Bu yöntemin ne olduğunu aşağıda inceliyoruz.

“Her zaman yapamadığım şeyleri yaparım, bu sayede onları yapmayı öğrenirim.”
Pablo Picasso

İnanç (Conviction), 7 C yönteminin temeli

7 C yöntemi, hedeflerinize ulaşmanın önemine tam olarak inanmıyorsanız, hedeflerinize ulaşmanın imkânsız olduğunu iddia eder. Aslında, bu hedeflerinizin sizin için en iyi şey olduğunu ve bunları başarırsanız hayatınızın büyük ölçüde zenginleşeceğini hissetmeniz gerekir.

İnanç motivasyonun temelidir. Buna karşılık, denemeye devam etmenizi garanti etmek için motivasyon çok önemlidir. Bu nedenle, bir hedef için çabalamaya başlamadan önce, bunu yapmak için nedenleriniz hakkında net bir fikriniz olduğundan emin olun.

Kabiliyet (Capacity), hazır olduğundan emin ol

Bir hedefe ulaşmak için yola çıktığınızda, bunu başarmak için kendinize bir zaman sınırı belirlemeniz de önemlidir. Bunu önceden düşünmek, buna hazır olup olmadığınızı öğrenmenin iyi bir yoludur. Kendinize karşı çok dürüst olmalısınız.

Hedefinize doğru ilerlemeden önce hala yapmanız gereken bazı şeyler olduğunu fark ederseniz, tekrar gözden geçirmelisiniz. Belki de şu anda yapabileceklerinizle daha uyumlu bazı ön hedefler belirlemelisiniz.

Cesaret (Courage), her başarı cesaret gerektirir

Her başarı, genellikle iki şekilde cesaret gerektirir. İlk olarak, bir hedef belirlemek ve bunu başarma amacıyla yola çıkmak için cesarete ihtiyacınız vardır. Çünkü aslında gerçekten başaracağınızın garantisi yoktur. Aslında, birçok insan başarısız olmaktan çok korktukları için hiç başlamazlar.

İkincisi, yol boyunca ilerlemenizi engelleyebilecek aksaklıklarla yüzleşmek için cesarete ihtiyacınız vardır. Aslında, ilk başta aşılmaz engeller gibi görünebilirler. İşte o zaman devam etmek için cesarete ihtiyacınız olur.

Netlik (Clarity), nereye gittiğinizi bilin

Bu, 7 C yönteminde gerçekten önemli bir faktördür. Hedefinizi açık ve kesin bir şekilde formüle ettiğiniz sürece, başarma şansınız daha yüksek olacaktır. İyi planlanmış bir hedef, nereye varmak istediğiniz konusunda daha kesin bir fikriniz olacağı anlamına gelir.

Ancak, bu yeterli değildir. Ayrıca, yapmayı planladığınız şeyi nasıl başaracağınızı da kendinize sormalısınız. Hangi adımları atmanız gerekiyor? Nihai hedefinize ulaşmak için hangi hedeflerden geçmeniz gerekiyor? Hem yolculuğunuz hem de varış noktanız önemlidir.

Merhamet (Compassion), kendinize karşı nazik olun

Muhtemelen işlerin planladığınız gibi gitmediği zamanlardan geçeceksiniz. Ayrıca, planlarınızı gerçekleştirirken bir noktada yanıldığınızı veya hata yaptığınızı fark edebilirsiniz.

7 C yöntemi size kendinize karşı şefkatli olmanız gerektiğini söyler. Kendinizi hırpalamak ya da çok sert bir şekilde yargılamak size bir fayda sağlamayacaktır. Aslında, tam tersi bir etki yaratacaktır. Zor zamanlarda her zaman kendi en iyi arkadaşınız olmalısınız.

Dostluk (Connection), yalnız yürümeyin

Hedefiniz bireysel olsa bile, insanlar yaptığınız işe katılacak veya sizin yaptıklarınızdan faydalanacaktır. Bu nedenle, elde etmeye çalıştığınız şeye kendinizi çok fazla gömmekten kaçınmaya dikkat edin. Tek bir hedefe çok fazla odaklanırsanız, takıntılı veya ketum birine dönüşebilirsiniz.

Fikirlerinizi başkalarıyla paylaşmak ve onların düşüncelerini dinlemek her zaman olumlu bir harekettir. Aslında, planlarınızı zenginleştirmenize yardımcı olabilir ve size ekstra güç sağlayabilirler.

Son C, Sorumluluk (Commitment)

Sorumluluk kelimesi, 17. yüzyıl Anglo-Fransız “commettement” kelimesinden gelir; bu, “kendini adamak veya sorumluluğu üstlenmek, yemin etmek veya söz vermek” anlamına gelir. Bu durumda, kendinize söz verirsiniz.

Kendinize verdiğiniz bu söz, aslında istediğinizi dış baskıdan uzak bir şekilde yaptığınız anlamına gelir. İnanç, netlik ve dostluk bunun içindir. Gelecek planlarınızı yapmanıza olanak tanırlar.

7 C yönteminin kullanışlılığı

Her şeyden önce, 7 C yöntemi bir analiz ve yansıtma aracıdır. Belirli hedeflere ulaşmak için herhangi bir plan yapmadan önce kullanmaya değer. Ayrıca, herhangi bir noktada işler yolunda gitmiyor gibi hissediyorsanız, ara ara tekrar 7 C yöntemine dönebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça

  • VILLALBA, D. (1974). Programación por objetivos. Revista Española de Financiación y Contabilidad, 369-386.

Kaynak: “7 C Yöntemi Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olur” https://aklinizikesfedin.com/7-c-yontemi-hedeflerinize-ulasmaniza-yardimci-olur/