Çin, araçları kablosuz şekilde şarj etme ve otomatik araçlara dijital olarak yardımcı olma potansiyeli bulunan, alt kısmında güneş panelleri yer alan otoyollar inşa ediyor.

Jinan Şehri Otoyolu projesinin bir parçası olarak inşa edilen ikinci güneş enerjili yol, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda. İnşası tamamlanmış durumdaki otoyol, şebeke bağlantısı için bekletiliyor fakat yıl sonuna kadar hizmete sunulması bekleniyor. Otoyol, üç katmanla oluşturuldu. En üstteki katmanda, asfaltın taşıdığı yapısal özellikleri gösteren saydam bir beton var. Ortadaki katman, ‘ağırlığı taşıyan kısım’ olarak ifade edilen güneş panellerinden oluşuyor. En alt katman ise güneş panellerini topraktan ayırma görevi görüyor. Otoyol orta büyüklükteki kamyonları taşıyabilecek kadar dayanıklı olacak.

Mühendisler, yakın zamanda kablosuz araç şarjı özelliğinin sisteme dahil edilebileceğini, otonom araçların da halihazırda kablosuz olan otoyoldaki verilerden faydalanabileceğini belirtti. Hangi güneş panellerinin kullanıldığına dair bir bilgi paylaşılmadı. Aşağıdaki fotoğraflarda ise iki farklı boyutta güneş panelleri görülüyor. Bir fotoğrafta da kabloların orta kısmında oturup güneş panellerini birbirine bağlayan bir işçi görüyoruz.

Geçtiğimiz Eylül ayında Jinan’da ilk güneş enerjili otoyol açılmıştı. Tamamlanması 10 ay süren ilk projede yaklaşık 660 metrekarelik güneş paneli kullanılmıştı.

Birçok ülkenin girişimi var

Güneş enerjili otoyol fikrini eleştiren birçok insan olsa da, bu konsept dünya üzerinde birkaç noktada deneniyor. Örneğin, 2014 yılında güneş enerjili bisiklet yolu inşa eden Hollanda güneş enerjili yol fikrini ilk deneyenlerden biri olma özelliği taşıyor. Hollanda’dan kısa bir süre sonra Fransa, Normandiya’daki Tourouvre-au-Perche’de bir projeye başladı. 1 kilometre uzunluğundaki güneş enerjili yolda 2 bin 800 metrekarelik güneş paneli kullanıldı. Yolun günde ortalama 2 bin araç sahibine hizmet etmesi planlanıyor. Ayrıca, Fransa’nın bin kilometreden fazla güneş enerjili yol inşa etme hedefi var. Fransa ve Hollanda’nın haricinde, ABD’nin Idaho eyaletinde bulunan Solar Roadways şirketi teknolojiyi test etmek için ABD hükümetinden birkaç kez fon aldı.

Güneş enerjili teknolojiler dünyanın her yerinde daha ucuz ve daha verimli hale geliyor. Birkaç örnek daha saymak gerekirse;

  • Japonya güneş enerjisi tarlalarının altında mantar yetiştirmeyi deniyor.
  • Hindistan, hem buharlaşmayı azaltmak hem de elektrik üretmek için su kanallarını güneş panelleriyle kaplıyor.
  • ABD’nin Kuzey ve Güney Karolina eyaletleri koyun otlatma aktivitesi ve güneş enerjisini nasıl birleştirebileceği üzerine çalışıyor.
  • Çin, devasa bir yüzen güneş enerjisi tarlası kurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Electrek www.dunyahalleri.com