Kurabiye Hırsızı

Havaalanında genç ve güzel bir kadın kalkmasına daha epeyce vakit olan uçağını bekliyordu. Havaalanındaki dükkandan bir kitap ve bir paket kurabiye alıp bir yere oturdu. Kendisini kitabına kaptırmışken, yanına oturan bir adam olabildiğince cüretkar bir şekilde elini aralarında duran pakete uzattı ve bir kurabiye aldı. Kadın bunu görmezden gelmeye çalıştı ve paketten bir kurabiye de o aldı. Bir taraftan kitabını okuyup kurabiyesini yerken, bir taraftan da gözü uçağının kalkış saatteydi.

Ancak adam pakete bir kez daha uzandı ve bir kurabiye daha aldı. Kadın yavaş yavaş sinirleniyordu. Fakat adam hiç izin almadan kadının kurabiyelerine uzanmaya devam ediyordu! Kadın, sinirlendiğini belli ediyor ancak yine de kibarlığı elden bırakmıyordu. Kendi kendine; kibar bir insan olmasaydım, şu adamın gözünü morartırdım! Kadın paketten her kurabiyeye uzandığında, adam da elini uzatıyordu ve işin daha da ilginci tüm o olay esnasında adamın suratında anlaşılmaz bir gülümseme vardı. Resmen kurabiyeleri beraber yiyorlardı. Sonunda pakette tek bir kurabiye kalınca, kadın kendi kendine “Bakalım şimdi ne yapacak?” dedi.

Adam yüzünde o garip gülümsemeyle son kurabiyeye de uzandı ve kurabiyeyi ikiye böldü. Kadın kurabiyeyi adamın elinden kapar gibi aldı, sinirlendiğini iyice belli etti ve “tanrım, ne cüretkar ve ne kaba adam; üstelik bir teşekkür bile etmiyor! Ona somurtmalarımdan, kendi kendime söylenmelerimden neden hiç rahatsız olmadı?” diye düşündü. Hayatında bu kadar sinirlendiğini anımsamıyordu. Uçağın kalkacağı anons edilince, derin bir nefes aldı ve rahatladı. Eşyalarını toplayarak çıkış kapısına yürüdü ve kurabiye hırsızına kafa sallayarak tek kelime etmeden dönüp gitti.

Uçağa bindi ve rahat koltuğuna oturdu. Daha sonra kitabını almak üzere çantasına uzandı. Birden gözleri şaşkınlıkla faltaşı gibi açıldı. Gözlerinin önünde hiç açılmamış bir kurabiye paketi duruyordu! Ne düşüneceğini şaşırmıştı. Havaalanında yediği kurabiyelerin hepsi aslında adama aitti ve adam bir kez dahi ona kötü davranmamış, hep gülümsemiş ve son kurabiyesini dahi ikiye bölerek onunla paylaşmıştı! Çaresizlik içinde üzüntüyle, özür dilemek için çok geç kaldığını anladı. Kaba ve cüretkar olan kurabiye hırsızı kendisiydi…

Hayatında bir terslikle karşı karşıya kaldığında, olaya sadece kendi açısından bakarak karşısındakini suçlu görmek ve kendini mutlak haklı ilan etmek kendini geliştirmiş bir bireyin yapacağı iş değildir. Kendini geliştirmiş birey bir terslikle karşılaştığında bu sorunun kaynağını ve nedenlerini detaylıca inceleyen, sorun yaşadığı kişiyle etraflıca iletişim kurarak onunda bakış açısını öğrenmeyi seçen bireydir. Bakış açısını değiştirebilmek işte böylesine önemlidir.

Uzun lafın kısası, diğer bakış açılarını görmeden kendi dünyanızda birilerini şeytanlaştırmayın. Kendinizi mutlak haklı ilan etmeden önce iki kere düşünün ve sorgulayın. Çünkü şu an hırsız ve şeytan ilan ettiğiniz kişi, tek kelime etmeden sizinle kurabiyelerini paylaşan iyi yürekli biri olabilir ve siz bunu asla anlamadan hayatınıza devam ediyor olabilirsiniz…