bzu

Atatürk’ün Askeri Okulların Müfredatına Konulmasını Emrettiği Kitap

Grigory Petrov
Çeviri: Sübhane Mirzayeva

KORİDOR YAYINCILIK

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

 

Not:

Ben bu kapak resmi ile bu yayınevinden çıkan kitabı tanıttım ama farklı yayınevlerinin, farklı kağıt ve baskı kalitesinde, farklı kapaklarla yayınladığını da bilmenizde yarar var.

Kitabı satın alırken, korsan yayın olmamasına ve “eksiksiz tam metin” olmasına dikkat edin.

 

Kaynak:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/beyaz-zambaklar-ulkesinde-amp-ataturkun-askeri-okullarin-mufredatina-konulmasini-emrettigi-kitap/100482.html