Sahte arkadaşlar, ayın karanlık yüzü gibidir. Önceleri bizi büyüleyip, kendilerine çekiyorlar ama kısa süre sonra ilginç bir karakterin boşluklarında saklanan diğer tarafı görüyoruz. Neredeyse fark etmeden, bu ruhsal ve ıssız duygusal taraf, ruhumuzu zayıflatır. Bunlar, duygusal sağlığımız için, mümkün olan en kısa zamanda nasıl tanımlanacağını bilmemiz gereken kişiliklerdir.

Arkadaşlığın yaşamın en güzel malzemesi olduğu söylenir. Şüphesiz aşk da böyledir. Ama bizim için iyi bir arkadaşın yaptığı şey, bazen romantik ve aile ilişkilerinin bağlarını aşar. Böylelikle, karşılıklılık, ortak deneyimler ve yoğun güven temelinde inşa edilen arkadaşlığın dokusu, bize sonsuz enerji kaynağı ve her şeyden önce yaşam kalitesi veren şeydir.

Bununla birlikte, zaman zaman sosyal bağlamda çok yaygın olan bu kişiliklerle yollarımızın kesişmesi kaçınılmazdır. Işık saçan bir dostluk kisvesi altında çıkar ve bencillik gizlendiğinde böyle kişilerin tuzağına düşeriz. Çünkü içten olan masumiyetimizle, iyi bir dostluğun ana amacının mutluluk, destek ve esenlik sağlamak olduğundan bir an için şüphe etmiyoruz.

Sonunda, hayal kırıklıkları ortaya çıkıyor. Küçük yalanlar, sürekli küçümseme ve gizli manipülasyonlar izliyor bunları. Ne kadar istemesek de gerçek yüzünü göremediğimiz o sahte dostlarla yüzleşmeliyiz. Kendi sağlık ve onurumuz için mümkün olan en kısa zamanda onları bırakmamız gerek.

YANLIŞ ARKADAŞ TÜRLERİ

1 . Sosyal Tırmanıcı

Genellikle yaşamda karşılaştığımız ilk sahte arkadaşlardan biri “sosyal tırmanıcı” yani toplumdaki statüsünü yükseltmeye çalışanlardır. Onları ilkokulda, lisede, üniversitede ve elbette iş ortamında görüyoruz.

Bunlar, yalnızca sosyal merdivenleri tırmanmak amacıyla arkadaşlık kuran insanlardır. Bu insanlar, okul yıllarında, en popüler ve seçkin öğrencilerle yakınlık kurma arayışındadır. Daha sonra, iş ortamında da daha yüksek bir pozisyona yükselmek için başkalarını küçük düşürmek ve manipüle etmekten tereddüt etmeyeceklerdir.

2 . İyi Gün Dostu

Bu çok iyi bilinen bir arkadaş türüdür. Sakin ve esenlik dolu günlerinizde daima yakın olan insanlardan söz ediyoruz. Herhangi bir partide veya kaçamakta bizimle olmaya hazırlar. Bununla birlikte, onların destek ve ilgisine ihtiyaç duyduğumuz bir sorun ya da durum ortaya çıktığında, pencereyi kapatırken rüzgarın yok oluşu gibi ortadan kaybolurlar.

3 . Kılı Kırk Yaran ve Sürekli Sizi Yargılayan Arkadaş

En sağlıklı arkadaşlıklar bize her zaman esenlik sağlayanlardır. Bu arkadaşlar yakınlıkları ile kendimizi iyi hissettirirler. Bizi yargılamayacakları veya eleştirmeyeceklerinden eminizdir ve bu kişiyle birkaç saat geçirdikten sonra kendimizi daha iyi hissederiz.

Ancak sahte arkadaşlar bize bu güzel hisleri yaşatmaz. Onlarla birlikte zaman geçirdikten sonra evimize daha kötü hissederek gideriz. Aslında, bir tür sahte arkadaşların hobisi, her bir başarısızlığımızı araştırmak, yaptığımız her hataya dikkat çekmek ve bizi tekrar tekrar yargılamaktır. Bu dinamik tür, önemli bir duygusal gerilim yaratır.

4 . Sessizce Ya Da Utanmazca Sizi Kıskanan Arkadaş

“Her zaman her şeyi mükemmel yapıyorsun”, “Senin yaşadığın güzel şeyler benim başıma gelmez”, “her zaman çok şanslısın”… Bu ve diğer tip ifadeler, bu türden sahte arkadaşların dilinden düşmez. İçten içe bizi kıskanan kişilerdir bunlar.

Düşük benlik saygısı, her iki taraf için de bu tür sağlıksız etkileşimlere yol açmaktadır.

5 . Hayatınızın İyi Olmasını İsteyen Ama Onunkinden Daha İyi Olmasını İstemeyen Arkadaş

Sahte arkadaşın bu özelliği hem ilginç hem de yaygındır. Engelleri aşmamız, başarılı olmamız için bizi teşvik eden insanlar var hayatımızda. Ancak başarılı olduğumuzda, bizim için mutlu olmak yerine bizden uzaklaşır ya da rahatsız olurlar.

Bu duruma yine düşük benlik saygısı neden oluyor. Bu tip bir arkadaş, kendi seviyesinde ve aynı durumda iken, bizimle birlikte olduklarında daha rahat hissederler. Ancak, herhangi bir başarı ya da engelin üstesinden gelmemiz onları daha aşağı hissettirir, çelişkilerini ve rahatsızlıklarını artırır.

6 . Dost Kılığındaki Rakip

Bir cep telefonu satın alırsanız, arkadaşlarınızdan biri, daha iyi bir modeli arayacaktır. Eğer spor salonuna yazılırsanız dikkatli olun. Sizin başarılarınızı aşmak için o da aynısını yapacaktır. Amaçları ne yaparsanız yapın sizden daha iyi olmak, ne amaçla olursa olsun başarılarınızı aşmaktır.

Bu sahte arkadaşlar, hayatımızın herhangi bir alanında bizden daha iyisini yapmaya çalışacak olan zalim ve intikamcı bir gölgedir.

7 . Sizi Manipüle Eden Arkadaş

Manipülatif arkadaş, sahte bir dostluğun gizli ama acımasız bir örneğidir. Neredeyse farkına varmaksızın, tıpkı bir kukla gibi bizi ipleriyle bağlarlar. Böylece bizi istedikleri gibi manipüle edebilirler. Bizi avuçlarının içinde tutmak için bazen mağduriyet, bazen duygusal şantaj, ve diğer stratejileri kullanır ve böylece diledikleri şeyi alırlar.

Bu eylemlerin devam etmesine izin verdiğimiz sürece, manipülatör bizim sevgimize bağlı olacaktır. Belki de bu arkadaş uzun zamandır, hatta çocukluktan beri hayatınızdadır. Yıllarca süren bu duygusal bağı nasıl sonlandırabilirsiniz? Bunu yapmak canınızı acıtabilir ama bizi gerçekten sevmeyen veya zararlı bir şekilde seven kişilerin hayatlarımız üzerinde etki sahibi olmalarına izin vermek kadar yıkıcı çok az şey vardır.

Sonuç olarak, tahmin edebileceğiniz gibi, birçok sahte arkadaş türü vardır; eleştirenler, ihanet edenler, dedikoducular… Bu liste uzar gider. Ancak en önemlisi, onları tanımlamanın yanı sıra onlarla nasıl başa çıkacağımızı bilmektir.

İkiniz arasındaki bağı koparmak zorunda değilsiniz. Bazen her şeyi açık tutmak, ilişkilere sınır koymak ya da daha sağlıklı ilişkiler kurabilmek için bu arkadaşın kişisel gelişimini ve öz saygısını desteklemek yeterlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: “Tanımayı Öğrenmeniz Gereken 7 Sahte Arkadaş Tipi”

https://aklinizikesfedin.com/tanimayi-ogrenmeniz-gereken-7-sahte-arkadas-tipi/