Demans, hafıza kaybı gibi bir çok zihinsel problemi kapsayan bir durumdur. Vasküler demans, Parkinson veya Huntington hastalığı gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Demans vakalarının %60-80’inde Alzheimer görülür. Eğer sorun kökten tedavi edilmezse demans daha da kötüleşir. İlgisizlik, depresyon ve hafıza kaybı en sık görülen belirtileridir.

Kontrol / tedavi edilebilir bazı risk faktörleri şunlardır:

  • Kafa yaralanmaları
  • Yetersiz tiroid fonksiyonları
  • Yetersiz fiziksel aktivite
  • Kötü beslenme / Vitamin eksikliği
  • Durumu daha kötü yapan ilaçların kullanımı
  • Yüksek kolestrol, hipertansiyon, diyabet ve diğer kalp-damar problemleri
  • Alkol
  • Sigara

Demans riskini azaltmanın 9 yolu

1- Sigarayı bırakın

Sigara içmek beyin de dahil olmak üzere tüm vücuda zarar verir. Yapılan çalışmalar, sigara içenlerin içmeyenlere veya bırakmış olanlara göre Alzheimer’a yakalanma riskinin %45 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bir an önce sigaradan uzak durmaya başlasanız çok iyi olacak.

2- Daha aktif olun

Kan dolaşımını ve kalp atışlarınızı hızlandırın. Kronik sıkıntılar yaşamamak için her gün en azından yarım saat egzersiz yapın.

3- Daha fazla B vitamini alın

B vitamini, vasküler sisteme zarar veren ve kalp krizi riskini arttıran “homocysteine”(HC) molekülünü azaltmaya yarıyor. Bu nedenle daha fazla B vitamini alın ve yaşla bağlantılı olarak ortaya çıkan zihinsel sorunları önleyin.

4- Daha fazla D vitamini alın

Demansla / zihinsel problemlerle D vitamini eksikliği arasında güçlü bir bağ vardır. Beyninize daha fazla zarar vermemek için D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Güneşte daha fazla zaman geçirebilir, özellikle kış aylarında yüksek kaliteli takviyeler alabilirsiniz.

5- Beyninizi zorlayın

Doğuştan iki anadil konuşan kişilerde demans görülme riski daha azdır. Beyninizi zorlayıcı aktiviteler yapın, unutkanlık ve hafıza kaybını olabildiğince erteleyin.

6- Kafanızı koruyun

Bisiklete binerken veya buzda yürürken mutlaka kask takın. Kafanızı koruyun ve travmaları önleyin.

7- Alkol dostunuz değildir

Fazla alkol almak demans riskini arttırır. O nedenle kararında için, mümkünse hiç içmeyin.

8- Sayılar önemlidir

Kilonuzu, tansiyonunuzu ve kolestrolünüzü her zaman takip edin. Kalp-damar ve metabolik sağlığınıza daha dikkat edin.

9- Sosyalleşin

En yakın arkadaşınızla yürüyüşe çıkın veya arkadaşlarınızı arayıp konuşun. Kendinizi izole etmek iyi bir şey değildir. Eşinizle dostunuzla ailenizle daha fazla vakit geçirin, beyninizin arkadaşa ihtiyacı vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://hayatbilgileri.com/pratik-hayat-bilgileri/alzheimer-demansi-onlemek-icin-9-seyi-simdiden-aliskanlik-haline-getirin/